Reklama

Polska

Przed odpustem w Ludźmierzu

Adam Dziura (adamdziura.9g.pl) / pl.wikipedia.org

Trwają przygotowania do uroczystości 50-lecia koronacji figury Gaździny Podhala. Główny punkt wydarzeń odbędzie się 15 sierpnia. Sumę odpustową odprawi kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Z okazji jubileuszu w Ludźmierzu zostanie pokazana opera góralska „Jan Paweł II na Podhalu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Suma odpustowa rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 11.30. Będzie jej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym. W tym samym dniu o godz. 7 rano w bazylice Eucharystię sprawować będą księża neoprezbiterzy. Na godz. 9.00 zaplanowano kolejną liturgię, tym razem z udziałem kustoszów sanktuariów Matki Boskiej Ludźmierskiej. O godz. 17.30 będą nieszpory, po nich ostatnia Msza św. O 21 Apel Jasnogórski i zasłonięcie cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Główne uroczystości rozpoczną się Pasterką Maryjną z 14 na 15 sierpnia. Sprawować ją będzie bp Jan Szkodoń z Krakowa. Na godz. 23 14 sierpnia zaplanowano finał Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

W rozmowie z KAI ks. Tadeusz Juchas, kustosz sanktuarium przypomina fragment „Nieszporów Ludźmierskich” Jana Kantego Pawluśkiewicza, w którym są słowa o Matce Bożej, która prowadzi wiernych Kładką nad głębiami. - Zawsze Matka Najświętsza towarzyszyła nam w trudnych chwilach. Artysta ujął to w doskonały sposób. To przejście z Maryją ku następnym wiekom, bo kładka zawsze coś łączy, wiąże. To piękny symbol. Tutaj w Ludźmierzu pragniemy taką kładką przechodzić od koronacji do dzisiejszego czasu. Przypomnieć to, co działo się w tym półwieczu, jakie były obostrzenia i zagrożenia komunizmu, żeby dać świadectwo wierze ojców. Odwołujemy się do roli pasterza biskupa Karola Wojtyły, Prymasa Polski Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Hierarchowie z wielką troską pomogli nam przejść z przeszłości do przyszłości – mówi kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem księdza kustosza Tadeusza Juchasa ważnym elementem jubileuszu koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej będzie na nowo przypomnienie pielgrzymki bł. Jana Pawła II, który z tego miejsca zachęcał cały świat do modlitwy różańcowej. - Wizytę bł. Jana Pawła II w naszym sanktuarium traktuję jako źródło, i oparcie, z którego płyną wszystkie inne inicjatywy. Przed nami wielkie zadanie, aby ciągle wracać do tamtych chwil i nigdy o nich nie zapomnieć. Oto nieustannie Biały Pielgrzym daje każdemu z nas do ręki różaniec. Osobiście dziękuję Panu Bogu, że pozwolił mi być gospodarzem tego wielkiego wydarzenia Pielgrzymki do Ludźmierza – dodaje ks. Tadeusz Juchas.

Reklama

Główne uroczystości jubileuszowe zostaną poprzedzone Dniami Maryjnymi. 6 sierpnia do sanktuarium przybędą różne grupy, w ciągu roku pielgrzymujące do sanktuarium, m.in. Rycerze Kolumba, zespoły regionalne, wierni z dekanatu Zakopane i Biały Dunajec. 7 sierpnia kapłani, siostry zakonne, misjonarze, będą się modlić – wspólnie z góralami z Niedzicy i Białki Tatrzańskiej – o powołania kapłańskie i zakonne. 8 sierpnia to czas modlitwy za ojczyznę i region. Do Ludźmierza przyjadą samorządowcy, służby mundurowe OSP, PSP, GOPR, TOPR, policjanci, strażnicy gminni i miejscy. 9 sierpnia przed figurą Gaździny Podhala modlić się będą dzieci i młodzież. Zaplanowano także jubileuszową adorację figury Matki Bożej Ludźmierskiej. „Modlitwa za zagubionych, wątpiących i pogrążonych w grzechach, chorych” – to temat na 10 sierpnia. Wtedy do Ludźmierza przybędą członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Służba Medyczna, zespoły charytatywne.

W związku z tym, że figura Matki Bożej Ludźmierskiej znajduje się w Grocie Betelejmskiej w Betlejem, na 11 sierpnia zaplanowano Dzień Betlejemski. Zakonnik o. Jerzy Kraj z Ziemi Świętej poprowadzi modlitwę za chorych: uczestników koronacji sprzed 50 lat, dobroczyńców, zasłużonych dla sanktuarium, jubilatów obchodzących 50-lecie małżeństwa, baców, juhasów, hodowców owiec. 12 sierpnia do Ludźmierza przyjedzie bp Andrzej Wypych ze Stanów Zjednoczonych i to on poprowadzi Dzień Amerykański z modlitwą za rodaków pracujących za oceanem. Dzień później zaplanowano Dzień Kanadyjski. 14 sierpnia uroczystości w ramach Dni Maryjnych poprowadzi kard. Franciszek Macharski. – Podziękujemy i poprosimy o modlitwę Bractwo Matki Bożej Ludźmierskiej, czcicieli Gaździny Podhala, podejmujący w Ludźmierzu drogę wyzwolenia z nałogów – mówi ks. Tadeusz Juchas.

Reklama

Przygotowania do obchodów Złotego Jubileuszu koronacji Gaździny Podhala rozpoczęło się przed 3 laty, kiedy góralki postanowiły dopełnić stroju Matki i Królowej i podarowały Jej czerwone, góralskie korale. Warto też wspomnieć pozycję książkową pod tytułem: „Koronacja, Ludźmierz 15.VIII.1963 r.” autorstwa Władysława Skalskiego, który opisał tamte wydarzenie w perspektywie służb bezpieczeństwa. Publikacja zawiera bardzo cenne fotografie, jak dotąd nigdzie nie publikowane. Na czas jubileuszu powstaje kaplica pw. Matki Boskiej Ludźmierskiej w Centrum bł. Jana Pawła II w Krakowie.

Przygotowując się do obchodów 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Ludźmierskiej - Królowej Podhala, podjęto dzieło bodowlano-remontowe, odnowy Bazyliki Mniejszej w Ludźmierzu. Prace finansowane dzięki ofiarności parafian, pielgrzymów, a także dzięki dotacji Urzędu Gminy Nowy Targ oraz dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W intencji ofiarodawców w Bazylice Ludźmierskiej są odprawiane nabożeństwa.

Z okazji jubileuszu każdy pielgrzym, nawiedzający sanktuarium, otrzymuje specjalny certyfikat pielgrzyma z modlitwą jubileuszową. Ważnym elementem przygotowania do jubileuszu jest peregrynacja kopii figury Matki Boskiej Ludźmierskiej po podhalańskich rodzinach i domach parafian w Ludźmierzu.

Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., gdy Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Kult Matki Bożej Ludźmierskiej, zwanej Gaździną Podhala, trwa od średniowiecza. Według legendy pewien podróżujący kupiec - handlarz winem - znalazł się w niebezpieczeństwie. Zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, sporządzi figurkę Matki Bożej i przekaże ją do kościoła w Ludźmierzu. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia, ofiarował kościołowi figurkę Madonny. Historycy szacują powstanie figury na rok 1400.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-26 10:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny odpust

Procesja
z darami podczas
Sumy odpustowej

Ks. Adrian Put

Procesja z darami podczas Sumy odpustowej

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada główny odpust w naszej diecezji – Wniebowziętej Królowej Polski, Pani Cierpliwie Słuchającej z Rokitna.

Więcej ...

Kraj podwójnych standardów

2024-06-15 10:50

Archiwum TK Niedziela

Jedną z najgorszych rzeczy, która może zdarzyć się w demokracji to „double standards”, czyli podwójne standardy. Chodzi o nierówne traktowanie ludzi czy grup społecznych i środowisk przez państwo. Jeżeli zwykły Kowalski czy Nowak zaatakuje nożem kogokolwiek i jeśli zostanie złapany, to regularnie idzie siedzieć. Jeżeli nożownik zaatakuje prawicowego polityka, jak to zdarzyło się ostatnio to zostaje natychmiast potem wypuszczony z aresztu –a to oznacza , że państwo w praktyce daje wyraźny sygnał, iż takie zachowania mogą być tolerowane.

Więcej ...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych