Reklama

Niedziela Częstochowska

820 lat parafii w Kromołowie

Jowita Kostrzewska

„Św. Anna przywołuje nam obraz rodziny, tego szczególnego miejsca w którym człowiek spotyka się z Bogiem. Rodzina to jest ta wspólnota, która powinna być silna Bogiem" - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, który 28 lipca przewodniczył Mszy św. ku czci św. Anny w kościele pw. św. Mikołaja w Kromołowie. Msza św. wpisała się w obchody 820 lat istnienia parafii. - Dzisiaj św. Anna pyta nas o modlitwę w naszej rodzinie. Ona woła o tę modlitwę, woła o to, by rodziny były silne modlitwą - podkreślał ks. Frukacz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaznodzieja przypomniał, że „Pan Jezus daje nam dar modlitwy, uczy nas modlitwy „Ojcze nasz”. - Pan Jezus zostawił nam piękne dary. Przede wszystkim dar Zbawienia. Każde nasze spojrzenie na krzyż przypomina te prawdę, że Chrystus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Drugi wielki dar to Sam Jezus Chrystus, Który jest obecny wśród nas przez sakramenty, w swoim słowie. Trzeci wielki dar to dar Matki. Jezus oddał nam swoją Matkę - mówił ks. Frukacz.

„Warto postawić sobie pytanie o znaczenie modlitwy w naszym życiu .Czym ta modlitwa tak naprawdę jest, czy znajduję w moim życiu chwile na modlitwę. Modlitwa to moja więź z Panem Bogiem. To jest powierzenie mojego życia, moich trosk, kłopotów Panu Bogu” - kontynuował ks. Frukacz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Redaktor „Niedzieli” wskazał na bł. Jana Pawła II jako „wzór człowieka modlitwy, który nie rozstawał się ze swoim modlitewnikiem” oraz na bp. Szczepana Sobalkowskiego, „którego treścią życia były słowa: modlitwa i pokuta”. - Biskup Sobałkowski ze ścian tej świątyni woła o modlitwę w waszych rodzinach - mówił redaktor „Niedzieli”.

Celebrans przypomniał wiernym, że „życie człowieka powinno stawać się modlitwą”. - Trzeba trzymać się modlitwy, być wytrwałym, stukać, pukać, kołatać do Serca Bożego. Dziś często w naszym zabieganiu nie potrafimy znaleźć chwili na to by się zatrzymać, żeby postawić sobie pytanie jak będzie wglądać moje życie w przyszłości, jak kiedyś stanę przed Panem Bogiem. Dziś modne jest że rodziny wiele godzin spędzają w supermarketach. Tylko gdzie w tym wszystkim życie rodzinne i czas na modlitwę, na rozmowę z dziećmi. To wszystko dzisiaj gubimy - mówił ks. Frukacz.

Wskazując na treść modlitwy „Ojcze nasz” Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „najtrudniejsza jest prośba o przebaczenie”. - Przebaczenie jest często trudne, ale jest potrzebne nam samym, aby uwolnić nasze serca od żądzy odwetu i nienawiści. Modlitwa „Ojcze nasz” jest naszą pierwszą katechezą, jest szkołą naszego życia. Niech w waszych rodzinach będzie modlitwa, niech będzie przebaczenie zrozumienie, cierpliwość. Módlcie się, nie bójcie się świętości, niech to będzie parafia święta - zaapelował do wiernych ks. Frukacz.

Reklama

Parafia w Kromołowie ma długą i bogatą historię. Podobnie fascynujące są dzieje samego Kromołowa. Za datę powstania tej miejscowości przyjmuje się 8 kwietnia 1193 r., założycielem osady był rycerz Cromola. O karczmie w Kromołowie po raz pierwszy wspomina bulla papieża Celestyna III z 8 kwietnia 1193 r., zatwierdzająca wszystkie posiadłości i przywileje nadane Kanonikom Regularnym we Wrocławiu. Kościół w Kromołowie powstał prawdopodobnie w tym czasie na przełomie XII i XIII w. W XVI w. dokonano przebudowy kościoła w stylu barokowym, po której zachował on swój kształt do czasów współczesnych. Po śmierci Seweryna Bonera, właściciela Kromołowa, w 1549 r., jego druga żona Jadwiga, wyznania kalwińskiego, przekazała kościół kalwinom ok. 1551 r.. To ona sprowadziła do Kromołowa słynnego pastora kalwińskiego Jakuba Sylwiusza. Mieszkańcy Kromołowa w większości pozostali katolikami, uczęszczając do kościołów katolickich w Gieble i Skarżycach. Natomiast kościół przekazał z powrotem katolikom kolejny dziedzic Kromołowa Mikołaj Firlej ok. roku 1594. W Kromołowie już od 1529 r. istniała szkoła parafialna, o której utrzymanie troszczyli się proboszczowie parafii. W początkach XVI w. powstało pierwsze Bractwo - Konfraternia Najświętszej Panny, następnie Bractwo św. Anny, Konfraternia św. Mikołaja obejmująca cechy rzemieślnicze oraz Bractwo Szkaplerza św. W Kromołowie urodził się m.in. bp Szczepan Sobalkowski, który zmarł 12 lutego 1958 r. na Jasnej Górze, następnego dnia po konsekracji biskupiej. O wielkim rodaku przypomina pamiątkowa tablica umieszczona w kościele parafialnym.

Główne obchody 820-lecia istnienia parafii będą odbywać się 11 sierpnia. - Dziękujemy Bogu za dar parafii. Te obchody trwają już w ciągu całego roku. Wcześniej była m.in. wystawa starych kielichów mszalnych i bardzo cennych szat liturgicznych - powiedział „Niedzieli”, ks. Andrzej Karczewski, proboszcz parafii w Kromołowie.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-29 09:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Tyczyna wpisany w 100-lecie niepodległości

Dla Niepodległej hymn Polski

Archiwum szkoły

Dla Niepodległej hymn Polski

Obecny rok 2018 jest dla nas szczególny ze względu 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a w Tyczynie poprzez świętowanie 650. rocznicy powstania miasta.

Więcej ...

Kolejna matka bliżej ołtarzy: zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbello

2024-06-21 16:19
Chiara Corbella Petrillo

DCfimi/Wikimedia Commons

Chiara Corbella Petrillo

W rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego Chiary Corbella. 28-letnia Włoszka odmówiła chemioterapii, by nie zaszkodzić noszonemu pod sercem synkowi. Z Francesco dane jej było przeżyć dwanaście miesięcy, w czasie których pisała do syna listy, aby mógł je przeczytać, gdy dorośnie. Mąż przyszłej błogosławionej podkreślił, że „nie ma ważniejszej rzeczy niż pozwolić człowiekowi urodzić się, tak by mógł być kochany”.

Więcej ...

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24
Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Wiara

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Święci i błogosławieni

Św. Alojzy Gonzaga, zakonnik

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Wzór dla Papieża Dobroci

Święci i błogosławieni

Wzór dla Papieża Dobroci

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę