Reklama

Wiadomości

Toruń: rozpoczął się Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko 2 tys. harcerzy i skautów z Polski i zagranicy przyjechało do Torunia, by uczestniczyć w Międzynarodowym Zlocie Wicek 2013. Zlot został zorganizowany w setną rocznicę urodzin bł. Stefana Frelichowskiego, kapłana i męczennika, który jest patronem harcerzy. Wśród zagranicznych uczestników są przedstawiciele m.in. USA, Czech, Argentyny, Białorusi i Litwy.

Program Zlotu jest bardzo bogaty. W dniach 6-12 sierpnia harcerze i skauci wezmą udział w zajęciach programowych dotyczących postaci Patrona, koncertach m.in. chóru „Trzecia Godzina Dnia” oraz panelach instruktorskich. Przygotowano kilkanaście ścieżek tematycznych. Uczestnicy Zlotu wezmą udział w spływie kajakowym rzekami regionu oraz będą uczestniczyć w zajęciach nurkowania, żeglarskich, motorowodnych, będą poznawać tajniki sportów lotniczych oraz, dzięki grom miejskim i rekonstrukcjom historycznym, poznawać historię Torunia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Błogosławiony ks. phm. Stefan Frelichowski wierzył w to, że harcerska metoda, styl i wychowanie są najlepszą drogą do budowania silnego państwa i silnego społeczeństwa – podaje komunikat Biura Prasowego Zlotu.

Obok wytężonej pracy umysłowej i fizycznej nie zabraknie formacji duchowej, która jest nieodzownym elementem budowania dojrzałej osobowości. – Chcemy uczcić pamięć o Wicku w sposób aktywny tworząc, tak jak on, nowoczesne i atrakcyjne harcerstwo z bogatą ofertą programową. Harcerstwo działające w centrum życia społecznego, angażujące się w aktualne problemy państwa i odpowiadające na jego potrzeby. Program i wydarzenia zlotu będą inspiracją dla środowisk, będą uczyć jak sięgać wyżej i dalej w codziennej działalności – czytamy w komunikacie.

Zlot zakończy się Mszą św. w sanktuarium bł. Stefana Frelichowskiego celebrowaną przez biskupa polowego Józefa Guzdka.

Zlot zlokalizowany jest na toruńskim poligonie. Zajęcia dla uczestników będą odbywały się na terenie Torunia oraz w różnych miejscach województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

Po zakończeniu Zlotu w dniach od 12 do 15 sierpnia odbędą się wycieczki po Polsce dla grup zagranicznych uczestniczących w Zlocie.

Patronat nad zlotem objęli: biskup toruński Andrzej Suski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. W 1931 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie a w 1937 roku przyjął w Pelplinie święcenia kapłańskie.

Po wybuchu II wojny światowej został pierwszy raz aresztowany przez Niemców, wraz z czterema kapłanami z parafii, 11 września 1939 roku. Drugie aresztowanie nastąpiło 18 października tegoż roku.

Ks. Wincenty przebywał najpierw w Forcie VII w Toruniu, następnie w obozach: Gdańsku-Nowym Porcie, Stutthof - Sztutowie, Wsi Granicznej - Grenzdorf, Oranienburgu - Sachsenhausen i Dachau. W każdym z tych miejsc potrafił pomagać uwięzionym, upadającym na duchu: spowiadał, odprawiał Mszę święte. Był dla wszystkich ojcem duchownym, opiekował się młodzieżą obozową i organizował pomoc dla wycieńczonych z głodu.

Zmarł 23 lutego 1945 roku w Dachau, krótko przed wyzwoleniem obozu. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 7 czerwca 1999 roku.

Podziel się:

Oceń:

2013-08-07 10:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Światło, które daje moc

Harcerze z Lubaczowa i Jarosławia oraz komendant Chorągwi Podkarpackiej

Adam Łazar

Harcerze z Lubaczowa i Jarosławia oraz komendant Chorągwi Podkarpackiej

W piątkowe południe 3 stycznia br. na przejściu granicznym w Budomierzu harcerze Hufca ZHP z Lubaczowa i Jarosławia, w towarzystwie władz samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa z tych miast, przekazali na Ukrainę Betlejemskie Światło Pokoju.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?