Reklama

Wiadomości

Premier Morawiecki przybył do Wilna

PAP

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Wilna, gdzie w czwartek odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Zostanie też podpisana deklaracja w sprawie partnerstwa strategicznego obu krajów oraz w sprawie Białorusi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po przylocie Morawiecki udał się na spotkanie z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem podczas oficjalnego obiadu.

Z kolei w czwartek rano spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Następnie polski premier uda się na Cmentarz na Rossie, gdzie wraz ze Skvernelisem złoży kwiaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Później odbędzie się sesja plenarna przedstawicieli obu rządów pod przewodnictwem premierów Polski i Litwy.

"Delegacje rządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Sauliusa Skvernelisa będą rozmawiać m.in. na temat współpracy w regionie, kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz relacji transatlantyckich. Podczas polsko-litewskich konsultacji międzyrządowych omówiona zostanie także współpraca na forum UE, w tym na temat polityki klimatycznej, w kontekście przygotowań do październikowej Rady Europejskiej w sprawie klimatu" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Premierowi Morawieckiemu podczas konsultacji towarzyszyć mają wicepremierzy: Piotr Gliński, Jacek Sasin oraz Jadwiga Emilewicz, a także szefowie resortów: edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych, zdrowia.

Müller zapowiedział, że ważnym elementem rozmów będą kwestie gospodarcze, w tym odbudowa po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19 oraz współpraca infrastrukturalna i energetyczna.

Reklama

"Podkreśleniu efektywności współpracy infrastrukturalnej służyć będzie podpisanie: umowy dotyczącej wspólnego przedsięwzięcia joint venture i umowy wspólników dotyczącej obsługi pociągów intermodalnych pomiędzy LTG Cargo Polska, AB LTG Cargo i PKP Cargo S. A., listu intencyjnego pomiędzy spółkami UAB LTG Link i PKP Intercity S. A. dotyczącego wdrażania projektu uruchomienia kolejowego połączenia w relacji Wilno–Kowno–Białystok–Warszawa" - poinformował rzecznik rządu.

Ponadto - podał Müller - podpisany zostanie także "harmonogram wdrażania deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczpospolitej Polskiej podpisanej w Warszawie 20 listopada 2019 r."

Reklama

Rzecznik rządu zapowiedział, że podpisana zostanie również deklaracja w sprawie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego.

Podziel się cytatem

Podkreślił ponadto, że Polska i Litwa solidarnie popierają niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Białorusi. "Razem potępiamy także akty przemocy wobec społeczeństwa, które domaga się prawa do życia w wolnym i demokratycznym kraju. Efektywnie pomagamy również ofiarom represji" – oświadczył.

Sytuacja po sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi będzie jednym z tematów rozmów w Wilnie i podpisana zostanie deklaracja w sprawie Białorusi. "Rozmowy w Wilnie będą kolejnym krokiem szefa polskiego rządu w kierunku koordynacji międzynarodowych działań dotyczących naszego wspólnego sąsiada. 11 września w Lublinie, z inicjatywy Polski odbył się szczyt Grupy (Wyszehradzkiej) V4, który wypracował propozycję pakietu dla Białorusi i wspólne stanowisko w kwestii otrucia lidera opozycji w Rosji" – przypomniał Müller.

Dodał, że szefowie rządów Polski i Litwy będą mieli również okazję do wymiany opinii "na tematy wschodnie" przed zaplanowanym na 24-25 września nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej. "Szef polskiego rządu wniósł na agendę spotkania również temat sytuacji na Białorusi i w Rosji” – zaznaczył rzecznik rządu.

Reklama

W litewskiej stolicy podpisany zostanie również list intencyjny w sprawie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie i powstania w nim zaplecza dla działalności telewizyjnej TVP Wilno. Zostanie on podpisany - poinformował Müller - przez przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Telewizji Polskiej, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Fundacji Pomocy i Dobroczynności "Dom Kultury Polskiej w Wilnie".

Rozpoczęcie rozbudowy Domu Kultury Polskiej w Wilnie planowane jest na 2021 r., a ukończenie prac na 2022 r. Z kolei studio telewizyjne ma rozpocząć swoją działalność w 2023 r. Dom Kultury Polskiej w Wilnie – jak przypomniał rzecznik rządu - powstał w 2001 r. i jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej. Przy okazji podpisania listu intencyjnego odbędą się uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności TVP Wilno.

Z Wilna Rafał Białkowski (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ akl/

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2020-09-16 19:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: Polski Ład to bilet do przyszłości

PAP

Polski Ład to bilet do przyszłości, bilet do życia na poziomie standardów zachodnich, ale jednocześnie do życia według zasad polskich - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z klubami "Gazety Polskiej" w Piotrkowie Tryb.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Skauci Europy z Wałbrzycha na wakacyjnym szlaku

2025-07-19 13:12
Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Archiwum prywatne

Zastęp „Dzik” z 7. Drużyny Wrocławskiej Skautów Europy wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. Kamilem Osieckim podczas obozu letniego.

Trwa wakacyjna przygoda Skautów Europy, którzy przeżywają letni obóz w duchu przygody, wspólnoty i modlitwy. Chłopcy związani z drużyną działającą przy parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu, pod opieką ks. Kamila Osieckiego – wikariusza tej parafii – spędzają czas z dala od zgiełku codzienności, w lesie, przy ognisku, w rytmie służby i braterstwa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat