Reklama

Świat

Meksyk: próba przyspieszenia ustawy aborcyjnej zakończona niepowodzeniem

Robert Skupin/Fotolia.com

Liderzy pro-life w Meksyku odnieśli tymczasowe zwycięstwo 5 października, kiedy to głosowanie nad ustawą legalizującą aborcję zostało przełożone.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ustawodawstwo legalizowałoby aborcję bez zgody rodziców dla dziewcząt w wieku 13 lat i starszych, skutecznie zezwalając na aborcję na żądanie.

Z wyjątkiem miasta Meksyk i południowego stanu Oaxaca, Meksyk obecnie zakazuje aborcji, z wyjątkiem przypadków gwałtu lub zagrożenia życia matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Projekt ustawy był przyspieszony, głosowanie miało odbyć się w senacie 7 października bez publicznych przesłuchań. Obecnie będzie on przedmiotem debaty w senacie i przesłuchań publicznych, podczas których obie strony będą mogły przedstawić swoje argumenty za lub przeciw.

Takie przyspieszenie pomijałoby wypowiedzi publiczne w sprawie, w której można było usłyszeć głosy w obronie życia.

Ustawodawstwo, które zmieniłoby różne sekcje pięciu ustaw federalnych, nie ograniczyłoby aborcji w żadnym momencie ciąży. Obejmuje również bezpłatne środki antykoncepcyjne dla nieletnich bez zgody rodziców.

Większość członków komisji była niechętna tak szybkiemu posunięciu się do legalizacji aborcji, co doprowadziło do decyzji o wysłaniu ustawy do „otwartego parlamentu”, co oznacza, że ​​odbędą się publiczne przesłuchania obu stron i pełna debata w senacie.

Podczas posiedzenia komisji senator María Soledad Luévano Cantú stwierdziła, że ​​rozpatrywanie projektu ustawy podczas pandemii koronawirusa, która pochłonęła 80 000 ofiar śmiertelnych w kraju, jest „nieodpowiedzialne”.

„Nie patrzymy na prosty problem. Legalizacja aborcji paraliżuje, dzieli, konfrontuje i rozpala namiętności ”- powiedziała.

Podziel się cytatem

Reklama

Inni członkowie komisji opowiadali się za lub przeciw ustawie, ale konsensus zakładał odroczenie głosowania w senacie i otwartą debatę.

Reklama

Senat ostatecznie będzie głosował nad projektem ustawy z ewentualnymi poprawkami i prześle go do Izby Deputowanych.

Organizacje pro-life uznały to posunięcie za tymczasowe zwycięstwo i wezwały obywateli do wspólnej mobilizację przeciwko ustawie.

Narodowy Front Rodziny w Meksyku wystosował petycję CitizenGo przeciwko ustawie skierowanej do prezydenta Lopeza Obradora, która do tej pory zebrała 47 000 podpisów. Ponadto „meksykański” Twitter 5 października zalała masa sprzeciwów wobec ustawy.

Marcial Padilla, dyrektor organizacji pro-life ConParticipación, dodał, iż sytuacja „pozostawia nam pewność, że (ustawodawcy) odczuwają presję ze strony obywateli. Najprawdopodobniej ta dyskusja będzie się przeciągać. Będziemy dalej czuwać”.

„Zmusimy senatorów do odrzucenia tej inicjatywy. Na razie dzisiaj wydarzyło się coś, co jest ważne: musieli nas wysłuchać ”- powiedział Padilla.

W oświadczeniu z 6 października Konferencja Episkopatu Meksyku ostrzegła, że ​​„kultura śmierci” uderza mocno i wielokrotnie w serce narodu meksykańskiego ”,czego przykładem jest niedawne podjęcie próby legalizacji aborcji.

„Z niepokojem widzimy, że u podstaw tych inicjatyw leży w rzeczywistości atak na życie, godność osoby, wolność sumienia, dobro dzieci i autentyczne prawo do zdrowia” - podkreślili.

Kapłani ostrzegli, że w czasie bólu i zamieszania spowodowanego pandemią COVID-19 wprowadzeniem „kolejnej inicjatywy, która dzieli, polaryzuje i rozbija najważniejszą dla Meksykanów instytucję, jaką jest rodzina”, będzie „poważnym niebezpieczeństwem.”

Biskupi powiedzieli również, że potrzeby ludzi nie powinny być uwzględniane przez „rozwiązania ideologiczne” i ostrzegli, że ustawa otwiera drzwi do „wiktymizacji oraz seksualnego wykorzystywania dziewcząt, nastolatków i kobiet.”

Podziel się:

Oceń:

2020-10-12 08:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja w Meksyku chce wprowadzić do nabożeństw rytuały Majów

Sanktuarium w Guadelupe

Graziako

Sanktuarium w Guadelupe

Diecezja San Cristóbal de la Casas w południowym Meksyku zwróciła się z prośbą do papieża Franciszka o wprowadzenie w przyszłości do nabożeństw rytuałów tubylczej ludności Majów. Według portalu „Informador” bp Rodrigo Aguilar Martínez uważa, że „trzeba uwzględniać kulturę ludów tubylczych”. Powinny być uwzględnione takie rytuały, jak muzyka i taniec, ważny też jest bezpośredni udział w nich kobiet.

Więcej ...

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W których parafiach nastąpią zmiany?

Więcej ...

Daniel Obajtek dla portalu niedziela.pl: Nie będę brał udziału w cyrku Szczerby

2024-05-28 11:00

Sztab Wyborczy Daniela Obajtka

Jesteśmy zalewani produktami tureckimi, chińskim, koreańskimi, a biznes europejski umiera pod ciężarem Zielonego Ładu i nadmiernej transformacji klimatycznej - mówi Daniel Obajtek w wywiadzie dla niedziela.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...