Reklama

Polityka

Chile: referendum w sprawie nowej konstytucji

Referendum konstytucyjne zaplanowane na niedzielę, 25 października w Chile prawdopodobnie pozwoli na przeprowadzenie reformy ustawy zasadniczej obowiązującej od 1980 roku. Wdrażanie sprawiedliwości społecznej i praworządności pozostaje jednak pilniejsze do urzeczywistnienia niż przekształcenia instytucjonalne, uważa abp Fernando Chomali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą niedzielę Chilijczycy pójdą do urn w celu przeprowadzenia referendum w sprawie nowej konstytucji. Zostaną im zadane dwa pytania: jedno dotyczące konieczności zmiany konstytucji, a drugie, bardziej techniczne, dotyczące struktury Zgromadzenia Konstytucyjnego, które trzeba będzie na nowo opracować. Jeśli dojdzie do powstania nowej ustawy zasadniczej, kolejne referendum zatwierdzające ją zostanie przeprowadzone prawdopodobnie w 2022 roku.

Dla chilijskiego społeczeństwa Kościół katolicki nadal pozostaje ważną siłą w życiu obywatelskim. Pomimo że jego pozycja została poważnie osłabiona przez kryzys wykorzystywania seksualnego, co zostało wyrażone przez ataki wandalów na świątynie, jego zaangażowanie na rzecz najuboższych, zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez Papieża Franciszka, jest szczególnie cenione w kontekście kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Fernando Chomali z Concepciòn, ma nadzieję, że proces konstytucyjny przyczyni się do umocnienia demokracji, ale uważa, że pilniejszym wyzwaniem politycznym byłaby odpowiedź przede wszystkim na trudności społeczne ludności chilijskiej i zaprowadzenie praworządności, nie zaś nowa ustawa zasadnicza, skoro może nie być przestrzegana.

„Niestety politycy nie przeczytali encykliki Papieża Franciszka «Fratelli tutti», nie przeczytali także «Evangelii Gaudium», są to ludzie bardzo zamknięci. Tak więc w tej chwili nie widzimy nowej drogi; mamy kryzys przywódcy, który mógłby nam pomóc, a to jest zagrożenie dla demokracji – podkreśla Chomali. – Wraz ze wszystkimi biskupami apelowaliśmy bardzo konsekwentnie, aby w niedzielę udać się na referendum, ponieważ uważamy to za dobry sposób na umocnienie naszej demokracji. Jako biskupi podkreśliliśmy, że każdy musi zdecydować w swoim sumieniu, co powinien zrobić ze swoim głosem, bez presji, ale także bez fałszywej nadziei. Ponieważ wiele osób zaczęło mówić: «Jeśli zagłosujesz na tę partię polityczną, będziesz miał pracę, będziesz miał zdrowie, będziesz miał lepszą edukację», ale to nieprawda. Jesteśmy zmęczeni obietnicami. Tak naprawdę potrzeba nam tylko praworządności, przestrzegania Konstytucji, bo to dotyczy wszystkich obywateli, ich zdrowych relacji w społeczeństwie. Konstytucja zawiera w sobie prawa ogólne, jak i te bardziej partykularne, które odnoszą się do wszystkich obszarów naszego państwa. Wystarczy nam praworządność. Żyjemy więc w interesującej sytuacji z politycznego punktu widzenia, a dla mnie najważniejsze jest to, aby demokracja stawała się silniejsza.“

Podziel się:

Oceń:

2020-10-23 17:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie brzmiało kolejne pytanie referendalne?

Adobe Stock

Kolejne pytanie referendalne: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? - ogłosiła w sobotę wiceprezes PiS, była premier Beata Szydło.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady