Reklama

Niedziela w Warszawie

Ks. Czekalski: Życie jest podstawą człowieczeństwa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

O jedność, wzajemny szacunek i zdecydowane stanięcie po stronie życia dzieci nienarodzonych zaapelował do społeczności akademickiej Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor uczelni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Czekalski podkreślił, że kluczową wartością, nie tylko dla UKSW, który opiera swoje fundamenty na wartościach chrześcijańskich, jest prawo do życia. „Życie jest podstawą człowieczeństwa, jego praw i zobowiązań. Nasz Patron - Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński, którego nauczanie jest dla nas wzorem, drogowskazem i inspiracją, prawo do życia, w tym szczególnie do życia dzieci nienarodzonych, stawiał na pierwszym miejscu wśród wszystkich praw przynależnych człowiekowi” – przypomniał rektor UKSW.

Zwrócił uwagę, że wspólnota uniwersytecka może mieć różne sympatie polityczne, może wyrażać, zgodnie z demokratycznymi standardami, swoje obywatelskie niezadowolenie, ale nie może zgadzać się na zabijanie kogokolwiek, w tym najbardziej bezbronnych i niewinnych dzieci. Ks. Czekalski przywołał nauczanie Prymasa Tysiąclecia, który mówił: „Bóg jest autorem życia, dlatego obrona i zachowanie życia oraz należyte jego wykorzystanie jest największym obowiązkiem człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rektor UKSW zaznaczył, że uniwersytet to miejsce dyskusji, twórczych dialogów, a także rzeczowych, naukowych sporów. To jednocześnie miejsce, w którym szacunek dla drugiego człowieka, także z którym się nie zgadzamy odgrywa podstawową rolę. Ks. prof. Czekalski podkreślił, że szacunek wypływa z miłości, a ta, jak naucza Ewangelia, jest obowiązkiem każdego z nas.

Reklama

Nawiązując do obecnej sytuacji w Polsce zaznaczył, że ograniczenia pandemiczne związane ze zdalnym kształceniem i prowadzeniem dysputy akademickiej nie mogą powodować załatwiania sporów na ulicach miast, które niosą zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich obywateli. „Nie może być zgody na deptanie wartości, które stanowią podstawę systemu demokratycznego w Polsce. Nie możemy się zgodzić na bezpardonowe ataki na ludzi czy profanowanie miejsc świętych” – napisał rektor UKSW. Przypomniał ponadto, że preambuła Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wyraźnie stanowi, iż wartości wypływające z kultury chrześcijańskiej są wartościami uniwersalnymi, powszechnie uznawanymi; są fundamentem naszej cywilizacji – europejskiej i krajowej. „Nie możemy pozwalać na szarganie tych wartości i ich wybiórcze traktowanie” – stwierdził.

Ks. prof. Czekalski zaapelował także do całego środowiska UKSW o tworzenie jednej akademickiej społeczności, budowanej wspólnie na wartościach, które dla niej są najważniejsze, a także o solidarność, a zarazem roztropność w zajmowaniu stanowisk w kwestiach związanych z życiem ludzkim. „Wykładnia chrześcijańska jest jasna. Misja Uniwersytetu w tej materii jest sprecyzowana. Pozostaje ona zgodna z nauczaniem naszego Patrona. Bądźmy więc transparentni w wyrażaniu poglądów. Również ich sposób wyrażania nie jest bez znaczenia. Uniwersytet i przynależność do wspólnoty akademickiej zobowiązuje do tego każdego – napisał rektor UKSW.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-11-06 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na zło nie ma zgody

Adobe Stock

Nie poddawajmy się zniechęceniu i narzekaniu. Czasy może nie należą do najłatwiejszyc h, ale innych mieć nie będziemy. To są nasze czasy, dlatego tu i teraz powinniśmy świadczyć o Chrystusie i głosić Dobrą Nowinę – przekonuje Małgorzata Rosiak w rozmowie z Niedzielą.

Więcej ...

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego