Reklama

Polska

Bp Ryś do ewangelizatorów: ubóstwo jednym z najważnieszych wymiarów chrześcijańskiego świadectwa

Adam Wojnar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byłoby niedobrze, gdybyśmy poczuli się zmęczeni tematem ubóstwa, o którym tak często mówi papież Franciszek – podkreślił w porannej katechezie rekolekcyjnej bp Grzegorz Ryś. Nasz stosunek do pieniądza pokazuje nam znacznie więcej niż nam się wydaje. Pokazuje naszą gotowość na przyjęcie Ewangelii – mówił. Dziś rozpoczął się drugi dzień II Kongresu Nowej Ewangelizacji pod hasłem „Obudzić olbrzyma”, jaki odbywa się na warszawskim Ursynowie. Uczestniczy w nim 700 ewangelizatorów z całej Polski.

Punktem wyjścia do rekolekcyjnych rozważań był tekst z Dziejów Apostolskich o pierwszej wspólnocie chrześcijańskiej w Jerozolimie, którą „ożywiało jedno serce, jeden Duch, a wszystko mieli wspólne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, że owa wspólnota majątku to istotny wymiar chrześcijaństwa. Zwrócił też uwagę, iż nie ma dnia, aby media nie przywoływały wypowiedzi papieża Franciszka na temat ubóstwa, zwłaszcza w kontekście stanu posiadania księży.

– Musimy patrzeć uważnie na siebie, na swoje reakcje dotyczące finansów Kościoła – podkreślał bp Ryś. Rekolekcjonista wymienił kilka rodzajów reakcji typowych dla ludzi Kościoła. Pierwsza z nich wyraża się w stwierdzeniu „przecież papież nic nowego nie powiedział”. Kolejna – to wdawanie się w pyskówki do jakiej sumy pieniędzy biskup może sobie kupić samochód i czy 150 tys. za auto to za duża suma, czy wręcz przeciwnie?” Jeszcze inna reakcja to konstatacja, że „przecież nie ma z naszej strony nic ekstrawanckiego” albo taka, jaką wyraził w swoim rysunku Henryk Sawka kreśląc proboszcza jadącego na rowerze – z podpisem „diabli nadali tego Franciszka”.

Zdaniem bp. Rysia, takie reakcje katolików mogą świadczyć o ich oporze i dystansie do nauczania papieża na temat ubóstwa. Tymczasem poprzez Franciszka Duch Święty podpowiada nam ubóstwo jako jeden z najważniejszych wymiarów świadectwa” – podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

Reklama

Przywołując adhortację papieża Pawła VI „Evangeli nuntiandi” oraz synod poświęcony nowej ewangelizacji z 2012 r. bp Ryś mówił, iż ewangelizacji potrzebne są dwa znaki. Są nimi: dar i doświadczenie kontemplacji oraz wybór ubóstwa. To wystarczy – zaznaczył bp Ryś. Byłoby niedobrze, gdybyśmy czuli się zmęczeni tematem ubóstwa – przestrzegał rekolekcjonista. Nic na to nie poradzimy, przekaz wiary zawsze kończy się jałmużną – dodał z uśmiechem.

Jeśli w naszym przeżywaniu wiary nie dochodzimy do portfela – to gdzieś zatrzymaliśmy się w drodze – mówił o postawie ubóstwa i w tym kontekście przywołał pierwsze błogosławieństwo z Ewangelii wg św. Mateusza „błogosławieni ubodzy, bo wasze jest królestwo Boga”. Ewangelia, kerygmat jest dla ubogich – mówił.

Bp Ryś wyjaśnił, że „Królestwo Boże jest dostępne dla ubogich – czyli dla ludzi, którzy nie szukają zabezpieczenia w pieniądzu”. Przestrzegał przed pokusą posiadania nie tylko dóbr materialnych, ale także ludzi, przed postawą by „mieć dla siebie drugiego człowieka”.

Przywołując obraz wspólnoty jerozolimskiej stwierdził, że „jak nie ma jednego serca i jednej duszy to wspólnota majątku jest czymś sztucznym”. Nasz stosunek do pieniądza pokazuje nam znacznie więcej niż nam się wydaje. Pokazuje naszą gotowość na przyjęcie kerygmatu - zauważył rekolekcjonista.

Świadectwo jest narzędziem, które polega na tym, że ukazuje się moc Zmartwychwstałego natomiast niemoc – jest antyświadectwem, gdy wiedza nie przekłada się na dynamizm, nic z niej nie wynika – mówił bp Ryś.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji zachęcił uczestników kongresu, by podczas południowej Mszy św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zebrali kolektę (zbiórkę na tacę), którą oddadzą do dyspozycji biskupa warszawskiego. To – jak zaznaczył – będzie praktyczny sprawdzian i znak świadectwa.

Reklama

Bp Ryś, który jest również historykiem Kościoła przywołał też starożytną zasadę, praktykowaną jeszcze w VI wieku, wtedy bowiem chrześcijanie przekazywali na ofiarę 1 - jak się wyraził „zawartości swojego portfela” - W VI wieku Kościół był największym posiadaczem ziemskim w Italii, ale nikt nie robił z tego problemu, bo katolicy praktykowali tę zasadę 1. Obecnie nie jest ona już stosowana – mówił.

W II Kongresie Nowej Ewangelizacji, który odbywa się w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie uczestniczy 700 osób. W gronie tym są katolicy świeccy, przedstawiciele szkół nowej ewangelizacji, ruchów kościelnych, duchowni i zakonnicy.

Podziel się:

Oceń:

2013-09-20 13:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zbliża się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

Bieszczadzkie szlaki

Ks. Mariusz Niemiec

Bieszczadzkie szlaki

W poniedziałek 17 lipca rozpocznie się Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów (WEB) „Bieszczady dla Jezusa 2017”. Akcja potrwa do niedzieli 23 lipca. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita przemyski abp Adam Szal. Patronat medialny sprawuje Katolicka Agencja Informacyjna.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?