Reklama

Kościół

Katolicy i luteranie 500 lat po ekskomunice Lutra

W 500. rocznicę ekskomuniki Marcina Lutra ukazało się nowe tłumaczenie na język włoski wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu, podpisanej przez katolików i luteran w Augsburgu w 1999 r. Tekst stanowił decydujący krok w dialogu między katolikami a luteranami. Doprowadził do przezwyciężenia najpoważniejszej różnicy pomiędzy tymi dwoma Kościołami, a mianowicie kwestii usprawiedliwienia. W dokumencie pojawia się stwierdzenie, że nie jest ono dziełem naszych zasług, ale efektem Bożej łaski i wiary w zbawczą moc Chrystusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najnowsze wydanie, uaktualnione i poprawione, przygotowała Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Światowa Federacja Luterańska. Celem publikacji jest propagowanie tego historycznego dokumentu ekumenicznego i jego dalszego odbioru. Tekst ukazał się w dniu, w którym katolicy i luteranie obchodzą 500. rocznicę ekskomuniki Marcina Lutra. Chodziło o podkreślenie zdecydowanego zamiaru kontynuowania wspólnej drogi od konfliktu do komunii. We wspólnej przedmowie do włoskiego wydania Deklaracji kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady, i pastor Martin Junge, sekretarz generalny Federacji Luterańskiej, piszą: „nie możemy cofnąć historii podziałów, ale może ona stać się częścią naszej historii pojednania”.

„Katolicy i luteranie zaczęli wspólnie podążać drogą pojednania” – powiedział Papież Franciszek, wyrażając uznanie dla 50 lat dialogu między Światową Federacją Luterańską a Kościołem katolickim podczas modlitwy ekumenicznej w Lund w Szwecji, w październiku 2016 r., gdzie pojechał z okazji 500. Rocznicy Reformacji. „Dzięki dialogowi i wspólnemu świadectwu, nie jesteśmy już obcy. Przeciwnie, nauczyliśmy się, że to, co nas łączy, jest większe niż to, co nas dzieli” – wspólnie oświadczyli przy tej okazji katolicy i luteranie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 1999 roku, w różnym czasie, trzy inne światowe wspólnoty chrześcijańskie, a mianowicie rodzina Kościołów Metodystycznych, Kościół Anglikański i Kościoły Reformowane, oficjalnie dołączyły do tego, co pierwotnie było porozumieniem wyłącznie luterańsko-katolickim. Również w przypadku tych Kościołów, dzięki wspólnej deklaracji, udało się przezwyciężyć wiekowe kontrowersje i nieporozumienia. Bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przed mikrofonem Radia Watykańskiego wyjaśnia, co oznacza nauka o usprawiedliwieniu.

„Kwestia sprowadzała się do tego, że albo ktoś jest zbawiony przez łaskę Chrystusa, albo dzięki swoim dobrym uczynkom, a to stało się w ciągu wieków linią podziału między katolikami i protestantami. Dzięki wspólnej deklaracji w sprawie usprawiedliwienia, po wielu ekumenicznych rozmowach zrozumieliśmy, że u podstaw nasze doktryny są zbieżne. Znaleziono więc rozwiązanie problemu, który wydawał się nie do rozwiązania. Zgodziliśmy się, że nie ma już żadnych kontrowersji w kwestii, która jest podstawowym, centralnym punktem doktryny. Obecnie nasze stosunki po tym wielkim porozumieniu w sprawie usprawiedliwienia przechodzą od konfliktu do komunii. Jest oczywiste, że ta praca jeszcze się nie zakończyła. Jesteśmy wciąż w drodze, ale klimat przyjaźni i współpracy oraz wzajemnego szacunku jest bardzo zaawansowany“ - powiedział bp Farrell.

Podziel się:

Oceń:

+1 -3
2021-01-07 16:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jest decyzja arcybiskupa Rysia w sprawie księdza Misiaka

Ks. Michał Misiak

YouTube.com

Ks. Michał Misiak

Na stronie Archidiecezji Łódzkiej został opublikowany komunikat w sprawie ekskomunikowanego księdza.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

W intencji Ojczyzny

2024-05-02 09:41

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ponad 120 mężczyzn pielgrzymowało z janowa Lubelskiego do Kocudzy w IV Pielgrzymce Mężczyzn do św. Józefa. Główną intencję była modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst