Reklama

Kościół

Poznań: watykański dyplomata o relacjach chrześcijańsko-żydowskich

RJA1988/pixabay.com

„Kiedy otwieramy serce na objawienie Boga w Chrystusie, rozumiemy, że Bóg stał się jednym z nas i że „wszystko, cokolwiek uczyniliśmy jednemu z tych najmniejszych, Jemu uczyniliśmy”. Jeżeli człowiek prowadzi życie duchowe, łatwiej mu rozmawiać z drugim” – mówił ks. prałat Tomasz Grysa, pierwszy radca nuncjatury apostolskiej w Jerozolimie, podczas dyskusji „Chrześcijanie i Żydzi – braterstwo, droga pojednania i komunii” w Poznaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie online, w nawiązaniu do encykliki „Fratelli tutti” Franciszka, zostało zorganizowane w ramach trwającego w stolicy Wielkopolski 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

Dyplomata watykański, mówiąc o braterstwie w kontekście najnowszej encykliki papieża Franciszka, podkreślił, że to pojęcie definiują nie tylko więzy krwi, ale i więź obiektywna. „Większy krąg braterstwa tworzony jest przez wspólnotę narodową, która ma ten sam język, kulturę, historię, a szerzej, wszyscy przynależymy do tej samej rodziny ludzkiej, niezależnie od kraju pochodzenia, rasy” – tłumaczył ks. prałat Grysa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że drugi sposób pojmowania braterstwa związany jest z intensywnością przeżywania tej kategorii. „Przynależność do rodzaju ludzkiego budzi w nas imperatyw, żeby traktować innych jako braci i siostry. Ten imperatyw jest jeszcze bardziej pogłębiony, gdy odkrywamy Boga Stwórcę i to, że Jego obraz nosimy w sobie. To nam nakazuje okazywać szacunek drugiemu człowiekowi” – przekonywał.

Ks. prałat Grysa zwrócił uwagę, że kiedy otwieramy serce na objawienie Boga w Chrystusie, rozumiemy, że Bóg stał się jednym z nas i że wszystko, „cokolwiek uczyniliśmy jednemu z tych najmniejszych, Jemu uczyniliśmy”. Przypomniał, że papież Franciszek pisze o tym w 8 rozdziale swojej encykliki.

Dyplomata watykański nakreślił też sprawę dialogu chrześcijan i Żydów w Ziemi Świętej.

Reklama

Podkreślił, że analizując ten problem, należy pamiętać, że w Izraelu nie ma kontekstu europejskiego i chrześcijańskiego, nie ma kultury i społeczeństwa, które wyrosłyby na fundamencie chrześcijaństwa, stąd wiele tematów nie jest postrzeganych jako ważne.

Reklama

„Z perspektywy Ziemi Świętej w centrum relacji chrześcijańsko-żydowskich jest sprawa palestyńska. Dialog tutaj opiera się na kwestii sprawiedliwości i pokoju” – zauważył.

Podziel się cytatem

Zdaniem ks. prałata Grysy, podejmując temat dialogu chrześcijan i Żydów w Ziemi Świętej, nie można zapominać o obecności islamu, który dziś zresztą jest dominującą religią na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył, że można więc mówić o trialogu chrześcijańsko-żydowsko-muzułmańskim.

„Dla chrześcijan w Ziemi Świętej, którzy w większości są Arabami, priorytetem jest dialog z muzułmanami” – stwierdził.

Dyplomata watykański przedstawił też założenia Synodu Kościoła katolickiego, który obradował w latach 1995-2000, i przypomniał plan duszpasterski odnośnie do relacji z wyznawcami innych religii, zawarty w tym dokumencie. Podkreślił, że ważna jest nie tylko pamięć o wspólnej historii i wkładzie wyznawców tych trzech religii w historię i społeczeństwo żyjące na Bliskim Wschodzie, ale także poznawanie współczesnego judaizmu oraz prowadzenie dialogu skoncentrowanego na poszukiwaniu prawdy, sprawiedliwości i pokoju.

W spotkaniu uczestniczył też ks. dr hab. Andrzej Draguła, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, który zauważył, że braterstwo budujemy w świecie, w którym napięcie swój- obcy będzie zawsze funkcjonować.

„Nie mamy problemu z ludźmi podobnymi do siebie, co jednak zrobić, kiedy się różnimy w sposób fundamentalny, czy braterstwo ma być wówczas budowaniem, czy niwelowaniem tego napięcia? Co zrobić, kiedy patrzy na nas twarz wroga?” – pytał kapłan.

Reklama

Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. J. Karskiego w Kielcach przekonywał z kolei, że braterstwo pomaga nam odkryć nasze własne bogactwo. „Drugi może być moim bratem, kiedy dostrzegam w nim jego cierpienie, ofiarę, postrzegam go z jego potrzebą miłości” – stwierdził.

W ramach Dnia Judaizmu odbędą się koncerty fortepianowy oraz piosenki hebrajskiej i jidysz, których można będzie wysłuchać w internecie na kanale społecznościowym. W Teatrze Muzycznym zaprezentowane zostaną wiersze Agi Mishol.

Kulminacją obchodów będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia z udziałem bp. Szymona Stułkowskiego i rabina Stasa Wojciechowicza, podczas którego zostanie zapalona Menora Dialogu.

Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu są słowa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”, zaczerpnięte z Księgi Powtórzonego Prawa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-01-14 10:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów w Krakowie

GRAZIAKO

Debata pomiędzy biskupem krakowskim Grzegorzem Rysiem a filozofem i działaczem społeczności żydowskiej prof. Stanisławem Krajewskim będzie głównym wydarzeniem I Bliskich Spotkań Chrześcijan i Żydów w Krakowie. Na wydarzenie zapraszają Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Spotkanie odbędzie się 5 maja (poniedziałek) w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej 7 (kaplica św. Doroty). Początek o godzinie 18.30.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Kościół

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...