Reklama

Świat

USA: jak będzie wyglądała współpraca między biskupami a administracją Bidena?

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Powołana 2 miesiące temu przez amerykański episkopat grupa robocza, która ma koordynować relacje biskupów z nową administracją Joe Bidena, wciąż nie przyjęła konkretnego stanowiska, co do priorytetów związanych z tą współpracą. Jak zwracają uwagę komentatorzy „Crux”, niewiele nadal wiadomo, jakie podejście owa grupa pod przewodnictwem arcybiskupa Allena Vignerona z Detroit przyjmie w stosunku do drugiego katolickiego prezydenta w historii Stanów Zjednoczonych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jo Formicola, profesor polityki i spraw publicznych na Uniwersytecie Seton Hall, uważa, że w samym episkopacie amerykańskim zdania są podzielone, co do priorytetów wykuwanego obecnie programu współpracy. Jedni mogą uznać, że podstawową kwestią jest edukacja, inni wskażą problem reformy imigracyjnej, a jeszcze inni, jak abp José Gomez, skłonni są akcentować sporne sprawy związane z liberalizacją aborcji, ograniczeniem wolności religijnej i ideologią gender. Według profesor, biskupi sami muszą zdecydować się, co jest głównym wezwaniem w obliczu nowej prezydentury.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB) arcybiskup Los Angeles José Gomez dał już wcześniej do zrozumienia, że prawdziwym wezwaniem mogą się okazać proaborcyjne posunięcia nowej administracji. Zdaniem hierarchy, poglądy Bidena, który jawnie wspiera zabijanie dzieci nienarodzonych, mogą stworzyć „trudną i złożoną sytuację” oraz „dezorientację wśród wiernych wokół tego, czego Kościół faktycznie naucza w tych kwestiach”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wyjaśniła Formicola, decyzja o utworzeniu grupy roboczej była przykładem specyficznej strategii amerykańskich biskupów, którą nazwała rodzajem „korporacyjnego podejścia w zarządzaniu”. Określili w ten sposób, jej zdaniem, planowanie strategiczne „na następne cztery, a może osiem lat”. W jej opinii, długoterminowa perspektywa Kościoła, w jakiej widzi pewne sprawy raczej nie pokrywa się z krótkoterminowymi celami politycznymi. Przypomniała też, że katolicki punkt widzenia wyraża nie tylko episkopat, lecz także wiele innych katolickich grup i organizacji.

Massimo Faggioli, profesor teologii i religioznawstwa na Uniwersytecie Villanova, kwestionuje celowość powstania grupy roboczej i uważa, że było to wysłanie wrogiego sygnału do prezydenta-elekta. Naukowiec stwierdził, że może to nawet sugerować, iż biskupi byli bardziej przyjacielsko nastawieni do administracji Trumpa.

Reklama

Zdaniem teologa, błędem byłoby, gdyby amerykańscy biskupi uczynili aborcję centralnym punktem rozmów z administracją Bidena. „Kościół katolicki powinien nadal kwestionować stanowisko Partii Demokratycznej w sprawie aborcji, ale z pewnością byłoby katastrofą, gdyby to była jedyna kwestia” –zaznaczył i dodał, że uczynienie aborcji dominującą podważyło już „wiarygodność ruchu pro-life jako ruchu ponadpartyjnego”.

Z kolei John Carr z Georgetown University, który był przez 25 lat czołowym doradcą politycznym biskupów USA, radzi, by nie patrzeć na administrację Bidena tylko przez pryzmat polityki. Jednocześnie dostrzegł, że prawdziwym wyzwaniem duszpasterskim jest zapowiedź kardynała Wiltona Gregory'ego z Waszyngtonu i biskupa Williama Malooly'ego z Wilmington, którzy zadeklarowali, że nie odmówią Bidenowi komunii świętej.

Carr podkreślił, że biskupi „muszą być polityczni, ale nie stronniczy, pryncypialni, ale nie ideologiczni”. „Nie powinni być cheerleaderkami dla apologetów i nie powinni być przeciwnikami ani ruchem oporu” – sprecyzował.

Były ambasador USA przy Stolicy Apostolskiej w administracji Baracka Obamy Ken Hackett wskazał z kolei, że wspólną płaszczyzną porozumienia między episkopatem a administracją mogą być takie kwestie, jak: ubóstwo, imigracja, zmiany klimatyczne, płaca minimalna i kara śmierci.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-01-20 14:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Amerykanie przekazali Ukrainie "ważne dane" ws. katastrofy samolotu w Teheranie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef MSZ Wadym Prystajko otrzymali od strony amerykańskiej informacje na temat katastrofy samolotu pasażerskiego ukraińskich linii UIA, który rozbił się w środę w Teheranie

Więcej ...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous