Reklama

Kościół

Bp Libera: Słowo Boże to Boża „szczepionka nadziei”

KEP

- Pośród niespokojnych dni, w sercu epidemii lęku, nieufności, szaleństwa wirusa nienawiści, tak łatwo przenoszonego drogą medialną, słowami właśnie - Słowo Boże to Boża „szczepionka nadziei” - powiedział bp Piotr Libera w Niedzielę Słowa Bożego podczas wieczornych Nieszporów w bazylice katedralnej płockiej. Niedziela ta została ustanowiona przez papieża Franciszka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Piotr Libera w czasie Nieszporów powiedział, że Bóg przemawia do ludzkich serc „wielokrotnie i na różne sposoby”, jednak aby objawić prawdę o sobie - wybrał ludzkie słowo. W Jego Słowie zamknięta jest tajemnica stworzenia, tajemnica dziejów i Bóg Miłość. Ludzie zaczynają mówić Bożymi słowami, kiedy Bóg po raz kolejny uniża się i pozwala opisać się ludzkim językiem, aby pokazać „blask swojej świętości”.

„My ludzie mamy przecież tylko słowa, żeby móc poznać siebie nawzajem, żeby przekroczyć granice «księgi twarzy» i dojść do księgi myśli, do księgi serc, do księgi prawdy o drugim człowieku. Dzięki słowu jeden może zrozumieć drugiego, jego marzenia, pragnienia, myśli. Dzięki słowu jeden człowiek może wyjaśnić drugiemu swój sposób widzenia świata; dzięki słowu ludzie budują też między sobą mosty przebaczenia. Budowa tych mostów jest często niezbędna, bo – również poprzez ludzkie słowa, mogą pojawić się przepaści między sercami” - powiedział biskup.

Podziel się cytatem

Reklama

Jego zdaniem również słowa czekały na pełnię czasu, kiedy Słowo, które było u Boga, i które było Bogiem - stało się ciałem. Dzięki ofierze Słowa ludzie mogli poznać wielkie miłosierdzie Boga i narodzić się na nowo do żywej nadziei.

Reklama

Hierarcha podkreślił, że potrzeba sięgania po Boże Słowo, po Słowo Życia, kiedy wokół tyle słów o końcu Kościoła, końcu cywilizacji, końcu nadziei na odrodzenie, na powstanie z kryzysu - tak wielu wokół „proroków śmierci ducha”. Tym bardziej trzeba wciąż przypominać, że „zbawienie, chwała i moc należą do Boga naszego, bo Jego wyroki są słuszne i sprawiedliwe”, a „bojaźń Pana jest początkiem mądrości”.

Reklama

„Pośród naszych dni niespokojnych, w sercu epidemii lęku, nieufności, szaleństwa wirusa nienawiści, tak łatwo przenoszonego drogą medialną, słowami właśnie, potrzeba nam tak bardzo tej Bożej «szczepionki nadziei». Nikt jej nam przecież nie wydziela. Nie musimy jej zamawiać i sprowadzać od ceniących się firm farmaceutycznych, i po celebrycku przepychać się w kolejce, żeby mieć dostęp do ratującej życie wieczne pomocy. To Słowo, jak samo mówi o sobie, jest przecież tak blisko nas, na naszych ustach i w sercu naszym” – zaznaczył hierarcha.

Bp Libera zaznaczył, że Słowo Boże jest środkiem zaradczym na lęk przed samotnością w życiu. Właśnie dlatego Bóg dał się opisać w ludzkich słowach. Bóg jest „niewolnikiem miłości” do ludzi w tabernakulum, ale też czeka na nich w Księdze Pisma Świętego. Dokumenty Kościoła stawiają znak równości między tajemnicą Wcielenia i tajemnicą natchnienia Świętych Ksiąg. Cud Biblii jest porównywany z cudem Eucharystii: w obu jest Ten, który Jest.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-25 08:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera do pielgrzymów na Jasną Górę: dziękujcie za wielkie dzieła Boże

Bp Piotr Libera

Maciek 86/wikipedia.pl

Bp Piotr Libera

O tym, że pielgrzym powinien dziękować za dokonane wielkie dzieła Boże, mówił biskup płocki Piotr Libera 6 sierpnia, w uroczystość Przemienienia Pańskiego, w bazylice katedralnej do pątników, którzy wyruszyli w jubileuszową, 35. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec” idzie w niej około tysiąca wiernych, wspieranych modlitwą przez dwa tysiące pielgrzymów duchowych. Na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej