Reklama

Wiadomości

Komisja Europejska proponuje dodatkowe restrykcje dotyczące podróży spoza UE

Free-Photos/pixabay.com

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek dodatkowe restrykcje dotyczące podróży z zagranicy do Unii Europejskiej, przedstawiając je jako odpowiedź na "nowe warianty koronawirusa i niestabilną sytuację zdrowotną na świecie".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zdaniem KE państwa członkowskie powinny wprowadzić dodatkowe środki, aby zapewnić bezpieczne podróżowanie do UE. Dotyczy to osób podróżujących z ważnych powodów, obywateli UE i rezydentów długoterminowych, a także członków ich rodzin, a także osób podróżujących z krajów, dla których zniesiono ograniczenie w podróżowaniu.

Wśród tych ograniczeń są obowiązkowe testy przed wyjazdem. Zdaniem Komisji państwa członkowskie powinny wymagać od podróżnych posiadania negatywnego testu PCR na obecność koronawirusa przed wyjazdem i przedłożenia dowodu na uzyskanie negatywnego wyniku. Test należy wykonać najwcześniej 72 godziny przed odlotem.

Podziel się cytatem

Reklama

Obywatele UE, rezydenci i członkowie ich rodzin powinni mieć możliwość poddania się testowi po przyjeździe. Obowiązkowe badanie można połączyć z wymogiem samoizolacji i kwarantanny, a także dodatkowych badań w razie potrzeby przez okres do 14 dni.

Reklama

W opinii KE pracownicy transportu i pracownicy transgraniczni powinni być zwolnieni z wymogu przedstawienia negatywnego testu PCR, ale mogą zostać poproszeni o przedstawienie negatywnego szybkiego testu antygenowego po przybyciu.

W przypadku podróży z krajów, w których wykryto wariant wirusa będący przedmiotem obaw, państwa członkowskie powinny systematycznie wprowadzać środki bezpieczeństwa, takie jak samoizolacja, kwarantanna i śledzenie kontaktów przez okres do 14 lat dni od przylotu. Od podróżnych należy wymagać poddania się kwarantannie i poddania się dodatkowym testom w dniu przyjazdu lub po przyjeździe.

Państwa członkowskie powinny też wymagać od osób wjeżdżających do UE przedłożenia formularza lokalizacji pasażera zgodnie z obowiązującymi wymogami w zakresie ochrony danych. W tym celu, zdaniem KE, należy opracować wspólny europejski formularz dotyczący lokalizacji pasażerów.

W ocenie KE w rozważaniach o tym, czy należy znieść te ograniczenia w podróżowaniu do UE z kraju spoza Wspólnoty, które nie są niezbędne, Rada powinna wziąć pod uwagę wskaźnik wykonywanych testów, wskaźnik testów z pozytywnym wynikiem, a także częstość występowania wariantów budzących obawy.

Zgodnie z propozycją 14-dniowy skumulowany wskaźnik zgłaszania przypadków Covid-19 (tj. całkowita liczba nowo zgłoszonych przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni) nie może być wyższa niż 25. Wskaźnik testów (tj. liczba testów na 100 tys. populacji przeprowadzonych w ciągu ostatnich siedmiu dni) musi być wyższy niż 300. Wskaźnik pozytywności testu (tj. odsetek pozytywnych testów wśród wszystkich testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych w ciągu ostatnich siedmiu dni) nie może być wyższy niż 4 proc.

Reklama

W opinii KE państwa członkowskie powinny również nadal uwzględniać wzajemność przyznaną krajom UE. O tym, czy propozycja KE zostanie przyjęta, zadecyduje Rada.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Podziel się:

Oceń:

2021-01-25 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kujawska Jerozolima

wikipedia.org

Znane, choć ukryte na uboczu, i te mniej lub zupełnie nieznane, na które natrafiamy przypadkiem podczas wakacyjnych wypraw. Polskie sanktuaria przy bocznych drogach. Poświęcamy im tegoroczny cykl wakacyjny, który zaprowadzi nas do wielu malowniczych zakątków Polski.

Więcej ...

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj