Reklama

Jasna Góra: modlitwa przebłagalna m.in. o ustanie pandemii i za grzechy wobec drugiego człowieka

Karol Porwich /Niedziela

Modlitwa przebłagalna za grzechy popełnione szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii, a także wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania i szacunku oraz o ustanie koronawirusa zanoszona jest na Jasnej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu wprowadzające w Wielki Post.

- Czas pandemii odsłonił wielkie pokłady dobra w nas, ale i pokazał też nasze słabości - zauważył kustosz Jasnej Góry. - Pojawiło się wiele nienawiści, gniewu, zła. Widzimy to nie tylko w naszych sercach, ale i na naszych ulicach, więc chcemy prosić Boga o ducha pojednania, wzajemnego szacunku, miłości – powiedział o. Waldemar Pastusiak. Jasnogórski kustosz podkreślił, że „ten czas walki o życie w czasie pandemii, jest też zachętą do modlitwy o uszanowanie ludzkiego życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypominał dziś na Jasnej Górze, że „być człowiekiem to znaczy współdoznawać i współcierpieć z innymi”. - Człowiek wrażliwy moralnie nie może żyć beztrosko, kto raz własnym sercem przeżył ból świata, już nie zazna tego rodzaju szczęścia o jakie ludzie się ubiegają – mówił abp Depo podczas Mszy św. transmitowanej przez TVP. Dodawał, że „obecne w każdym będzie to, co widział”: będzie więc pamiętał o nędzarzu, o chorym, o uderzonym przez los człowieku.

Podziel się cytatem

Reklama

Przywołując postać św. Walentego, metropolita częstochowski podkreślił, że uczy on nas otwarcia na dary niezafałszowanej miłości i życia zgodnie z Ewangelią.

Reklama

Relikwie Patrona Zakochanych, fragment jego ręki, jak przypominają paulini, błogosławiącej i pouczającej, są XVII-wiecznej w Kaplicy Świętych Relikwii w bazylice. W niewielkim, bogato zdobionym pomieszczeniu znajdują się oszklone gabloty, a w nich setki relikwiarzy ze szczątkami świętych. Walenty ma w kaplicy swój obraz, pod którym umieszczono relikwiarz ze srebrnej blachy w kształcie przedramienia.

Reklama

W lutym 2006 r. paulini podzielili się relikwiami św. Walentego z parafią w Konopiskach w arch. częstochowskiej, która jest pod wezwaniem tego świętego.

40-godzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu ma charakter głównie pokutny i przebłagalny za popełnione grzechy. Jest też zaproszeniem, aby nowy okres liturgiczny rozpocząć z dobrym nastawieniem, oddając swoje życie Bogu.

Jak co roku, w częstochowskim sanktuarium przygotowaniem do tego szczególnego czasu jest trwające 40 godzin nabożeństwo, podczas którego wystawiany jest Najświętszy Sakrament, by pielgrzymi i okoliczni mieszkańcy mogli włączać się w modlitwę. W tym roku ze względu na transmisje Mszy św. z kaplicy Matki Bożej do bazyliki (z powodu ograniczeń ilości wiernych) adoracja trwa, nie w tzw. dużym kościele a w Kaplicy Sakramentu Pokuty.

Nabożeństwo rozpoczęła niedzielna suma w jasnogórskiej bazylice. „To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach. W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post” - powiedział kustosz Jasnej Góry.

W modlitewne czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze, m.in. siostry zakonne, asysta jasnogórska i jasnogórskie chóry. Każdego roku nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-02-14 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: świeccy katolicy zapraszają na modlitwę za zranionych w Kościele

Malyeuski Dzmitry/pl.fotolia.com

20 października odbędzie się druga w tym roku taka modlitwa za zranionych w Kościele - osoby, które doświadczyły różnego rodzaju przemocy w Kościele rzymskokatolickim. Modlitwa będzie miała miejsce w kościele św. Marka w Krakowie (ul. św. Marka 10) o godz. 18:00. Tuż po niej, ok. 18:45, odbędzie się spotkanie w sali „Kordelianum”.

Więcej ...

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Więcej ...

Spotkanie Rodzin Wielodzietnych w Jodłówce

2024-06-17 10:34
Wokół bł. Rodziny Ulmów

ks. Piotr Czarniecki

Wokół bł. Rodziny Ulmów

W niedzielę, 16 czerwca 2024 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła im bł. Rodzina Ulmów, której relikwie wprowadzono w tym dniu do świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy