Reklama

Kościół

Biskup Andrzej Czaja spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej

Bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Spotkania opolskich Niemców z ordynariuszem diecezji w pierwszych tygodniach roku mają wieloletnią tradycję. Są okazją do dyskusji nt. duszpasterstwa mniejszości i jego priorytetów. Z powodu pandemii rozmawiano – by zachować konieczne odległości – w Sali Kapitulnej Kurii Diecezjalnej w Opolu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z biskupem rozmawiali: przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Bernard Gaida, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, poseł mniejszości na sejm RP Ryszard Galla, członkowie zarządu ZNSSK Maria Neumann oraz Waldemar Świerczek, Zuzanna Donath-Kasiura - zastępca dyrektora biura TSKN oraz Monika Wittek - specjalista ds. kultury w ZNSSK, a także duszpasterz mniejszości narodowych w diecezji opolskiej i wikariusz biskupi, ks. dr hab. Piotr Tarlinski.

- Podsumowaliśmy miniony rok – relacjonuje ks. Tarlinski. – Niestety, pandemia uniemożliwiła m.in. obchody 25-lecia pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny. Z powodu nasilenia pandemii nie odbyły się pielgrzymki do Trzebnicy oraz do sanktuarium Maria Hilf w czeskich Zlatych Horach. Ale najwięcej uwagi poświęciliśmy perspektywom na przyszłość, zwłaszcza na rok 2021.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednym z duszpasterskich priorytetów mniejszości mają być spotkania chrześcijańsko-formacyjne prowadzone online, połączone ze wspólnym przeżywaniem liturgii. Chodzi o to, by pogłębić chrześcijańskiego ducha i otwartą osobowość tych, którzy angażują się w mniejszości w pracę kulturalną i związaną z tożsamością narodową.

- Nie możemy sobie pozwolić na utratę więzi z Bogiem i postawy ewangelicznej, bo bez niech trudno oddzielić prawdę od fałszu – dodał ks. Piotr Tarlinski. – Chcemy zaczerpnąć z siły i mądrości Jezusa i z Jego ogromnego szacunku dla drugiego człowieka.

- Cieszymy się, że zgodnie z trwającą od lat tradycją do spotkania z księdzem biskupem doszło – mówi przewodniczący TSKN Rafał Bartek. – Na pewno duszpasterstwo mniejszościowe jest naszą wspólną troską. Docierają do nas sygnały, iż są takie miejsca w diecezji opolskiej, gdzie choć jest wola i zaangażowanie środowiska mniejszości, by w mszy św. w języku niemieckim uczestniczyć, na linii proboszcz - DFK coś nie funkcjonuje. I o tym też szczerze z ks. biskupem rozmawialiśmy - wyjaśnił.

Reklama

- Niestety, w kilku dosłownie parafiach miały miejsce próby likwidowania mszy św. w języku niemieckim – przyznaje ks. Tarlinski – pod pretekstem pandemii, by więcej miejsca było w kościołach dla wiernych z większości. To się nie uzasadnia, skoro ks. biskup zezwolił kapłanom na odprawianie podczas pandemii czterech mszy św. w niedzielę. Msze św. „w języku serca” są zresztą tak celebrowane, by osoby nie znające niemieckiego mogły możliwie dużo zrozumieć i brać w nich udział. Po polsku odprawia się część liturgii słowa, mówi kazanie, czyta ogłoszenia duszpasterskie itd. W wielu parafiach są dwujęzyczne modlitewniki „Droga do nieba” pozwalające także na śpiewanie tych samych pieśni po polsku i po niemiecku. Będziemy księży proboszczów zachęcać, aby powrócili do regularnego odprawiania mszy św. z użyciem języka niemieckiego. Zgodnie z życzeniem wiernych – podkreślił.

- W kontekście tegorocznej pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny rozmawialiśmy także o przypadających w 2021 roku ważnych datach: trzydziestoleciu traktatu polsko-niemieckiego „O dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy” oraz o stuleciu plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego – relacjonuje Rafał Bartek. - Dyskutowaliśmy także – już jakiś czas temu podjął ten temat ks. prałat Wolfgang Globisch (emerytowany duszpasterz mniejszości) - o upamiętnieniu męczeństwa księży w czasie Tragedii Górnośląskiej, czyli prześladowania ludności cywilnej przez Armię Czerwoną i władze komunistyczne na początku 1945 roku. Zgadzamy się z ks. biskupem, iż jest to tematyka, która domaga się rzetelnego naukowego opracowania – podsumował.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-16 19:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stary Lipowiec: Upamiętniono zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom

PAP

Symboliczny kamień z tablicą w Starym Lipowcu (Lubelskie) upamiętnia mieszkańców tej wsi zamordowanych przez Niemców w 1943 r. za pomoc Żydom. To 15. upamiętnienie w ramach przedsięwzięcia „Zawołani po imieniu” realizowanego przez Instytut Pileckiego.

Więcej ...

Papież Franciszek otwiera drogę do kanonizacji bł. Carlo Acutisa

2024-05-23 11:20

carloacutis.com

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa (1991-2006), który zmarł na białaczkę. Uczeń, mający polskie korzenie, został beatyfikowany w 2020 roku.

Więcej ...

Przegląd Niedzieli Wrocławskiej na 26 maja 2024 roku

2024-05-24 20:16

mat. pras

Co znajdziemy w najnowszym numerze "Niedzieli Wrocławskiej"? Zapraszamy do posłuchania przeglądu prasy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania