Reklama

Niedziela Częstochowska

Przywracają pamięć

Beata Pieczykura/Niedziela

– Zgromadziły nas tutaj miłość ojczyzny oraz trud modlitwy i pamięci za walczących o prawdę i wolność Rzeczpospolitej, aby przenieść tę pamięć dalej, na przyszłe pokolenia Polaków – powiedział abp Wacław Depo 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w kościele św. Jakuba w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tego dnia na wspólnej modlitwie zgromadzili się ci, którzy kochają swoją ojczyznę, z regionu częstochowskiego. Dla tej wspólnoty koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Depo i wygłosił homilię.

Wszystkich powitał proboszcz ks. kan. Kazimierz Zalewski: – Zebraliśmy się w tej świątyni, ongiś kościele garnizonowym, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym trudnym czasie zgromadziliśmy się na modlitwie w intencji tych, którzy w o wiele trudniejszym okresie nie ustali w walce o wolność naszej ojczyzny, za miłość płacili cenę najwyższą. Chcemy przywracać pamięć żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– II wojna światowa i lata powojenne rozbiły naszą, polską, tożsamość. Uwierzono w walkę klas i szklane domy, uwierzono w utopijną sprawiedliwość społeczną, przeciwstawiając się etyce i wierze w jedynego Boga. Uwierzono po raz kolejny, że odgrodzenie polskości związanej z krzyżem i Ewangelią i od wspólnoty Kościoła nie jest złem, ale znakiem czasu, i w wybory życia poza Bogiem w imię realizmu międzynarodowego – mówił abp Depo i pytał, „czy nie dziedziczymy tego rodzaju pseudowiary”.

Kaznodzieja przypomniał, że żołnierze drugiej konspiracji byli nazywani zdrajcami ojczyzny, a ich oddziały bandami. – Propaganda budowała czarną legendę Żołnierzy Niezłomnych, karmiąc nią kolejne pokolenia. Można było ich miłość do ojczyzny ukrzyżować, a ona razem z Chrystusem powstała z martwych i to nie oznacza, że nie chce jej przywracać – powiedział metropolita częstochowski. Podkreślił, że „gdyby nie żołnierze różnych formacji II wojny światowej idących do ojczyzny z dalekich, różnych dróg, gdyby nie żołnierze powojennej konspiracji, nie byłoby dzisiaj tego oblicza Polski”. Nawiązał do Ewangelii i zachęcił zebranych, by byli miłosierni, a „miłosierdzie oznacza dźwiganie siebie nawzajem, by mieć prawo do Boga i Jego miłosierdzia”, a także do tego, by zrealizowali to trudne zadanie w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość.

Reklama

W tym roku nie odbył się marsz pamięci i wdzięczności. Delegacje środowisk patriotycznych złożyły natomiast kwiaty przy tablicy przy ul. Kilińskiego 15, gdzie podczas II wojny światowej działało gestapo, a później komunistyczna bezpieka, przy tablicy poświęconej Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszycowi", najsławniejszemu spośród częstochowskich Żołnierzy Wyklętych, przy kamienicy w al. NMP 33, i przy budynku przy ul. Popiełuszki 4/6, gdzie Urząd Bezpieczeństwa w Częstochowie miał siedzibę i katownię, w której przeciwnicy ludowej władzy byli torturowani i mordowani.

Z uwagi na pandemię bieg Tropem Wilczym został przeniesiony na 16 maja.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-03-01 20:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Szachach Szybkich Dzieci

Bogusław Snarski

W sobotę 6 maja w Katolickiej Szkole Podstawowej w Częstochowie przy ulicy Górnej 12 rozegrano IV Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Szachach Szybkich Dzieci do lat 7.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli