Rzecznik Episkopatu: W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły
BP KEP
Karol Porwich/Niedziela
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, czyli post ilościowy i jakościowy. Oznacza to, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta, oraz powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mięsnych – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Rzecznik Episkopatu przypomniał, że w tym dniu post ilościowy obowiązuje wiernych od 18 do 60 roku życia. Oprócz tego, tak jak w każdy piątek w ciągu roku, wierni w wieku od 14 roku życia zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
Ks. Gęsiak podkreślił, że tak wynika z przepisów Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.
„Nie zmarnujmy Krwi Jezusa, który przelał ja za nas, abyśmy się stali Bożymi dziećmi” - mówił w homilii biskup senior Antoni Długosz, który w Wielki Piątek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
Hołownia: przygotowałem projekt ustawy umożliwiającej zbadanie posła alkomatem
2025-07-22 12:46
PAP
PAP/Piotr Nowak
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że przygotował projekt ustawy umożliwiającej marszałkowi prowadzącemu obrady zlecenie badania alkomatem posła, podejrzewanego o bycie w stanie nietrzeźwości na sali plenarnej w czasie posiedzenia.
Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi
2025-07-23 13:04
tom/KAI
Agata Kowalska
Carlo Acutis
Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.