Reklama

Polska

Bp Tyrawa o antykościelnych plakatach przed siedzibą kurii: tu nie chodzi o dialog

Karol Porwich/Niedziela

Krzyża trzeba pilnować, a tam, gdzie został zniszczony, postawić na nowo; należy go bronić przesłaniem, które w sobie niesie, poprzez dawanie świadectwa każdego dnia – mówi w rozmowie z KAI bp Jan Tyrawa, odnosząc się do antykościelnych plakatów, które zawisły w Wielki Piątek na drzwiach Domu Polskiego i przed siedzibą bydgoskiej kurii. Biskup zwraca uwagę, że tego typu akcje nie prowadzą do dialogu, gdyż ich inicjatorom chodzi o krytykę, a nie o pozytywny konsensus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Piątek na przyklejonych materiałach umieszczono wizerunki ukrzyżowanej kobiety w ciąży, a także napisy: „Kościół KAT” oraz „Tajemnica wiary: auta i dolary”. – Takie akcje są skierowane przeciwko Kościołowi, kulturze chrześcijańskiej. Ludzie, którzy to robią, nie zastanawiają się nad tym, co dalej. Nie zastanawiają się, jaka ma być alternatywa w stosunku do tego, co im się nie podoba – mówi bp Jan Tyrawa.

Zwraca uwagę, że w tym wypadku nie ma miejsca na dialog, dyskusję, ponieważ nie chodzi w tym wszystkim o prawdę. – Nie chodzi o pozytywny konsensus, który pozwoliłby budować spokojniejszą przyszłość. Nikt się nie zastanawia nad tym, w jaki sposób do tej pory funkcjonowało społeczeństwo. Nad tym, że potrafiło przezwyciężyć trudności, coś wytrzymać. Że za tym wszystkim kryje się pewna moc ducha. To się pomija, o tym się nie myśli. Rzuca się tylko hasło, w imię którego próbuje się coś zniszczyć. Nie myśląc tym, co ma być w zamian. Ci ludzie nie zastanawiają się nad tym, na jakich wartościach chcą budować przyszłość społeczeństwa, samych siebie – przestrzega ordynariusz bydgoski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla, takie zachowania prowadzą donikąd. – Tam, gdzie nie ma wartości, ideałów, celu życia, który trzeba czasami realizować w bólu i trudzie, tam wchodzą pustka i nuda, które człowieka rozrywają i wewnętrznie go niepokoją - dodaje.

Podziel się cytatem

Reklama

Całą sprawę badają odpowiednie organy ścigania. – Krzyża trzeba pilnować, a tam, gdzie został zniszczony, postawić na nowo, bronić przesłaniem, które w sobie niesie. Orędziem, które musimy wciąż powtarzać. Nie w chwili, w której jesteśmy atakowani, tylko poprzez dawanie świadectwa każdego dnia – podsumował biskup.

Reklama

Na naklejonych materiałach widniał adres „sameplusy.info”. Projekt o tej samej nazwie – jak czytamy – „jest realizacją zadania Narodowa Apostazja sformułowanego w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez protestujących przeciwko łamaniu praw kobiet i osób LGBT, faszyzacji, demolowaniu podstaw ustrojowych państwa i postępującej klerykalizacji. Projekt powstał we współpracy zespołu Świeckie Państwo Rady Konsultacyjnej OSK ze stowarzyszeniem Kongres Świeckości i został sfinansowany ze środków fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet”.

Dom Polski, który jest własnością diecezji, po gruntownym remoncie i ponownym otwarciu w 2012 r. pełni rolę kulturotwórczą i społeczną, adresowaną do szerokiego grona odbiorców. historia budowli sięga czasów przedwojennych. Powstała ona dzięki ówczesnym władzom miasta, a nade wszystko była owocem starań proboszcza fary ks. Tadeusza Skarbka-Malczewskiego. Kapłan pragnął, aby dom stał się pomocą w pracy duszpasterskiej oraz w obronie polskości. Poświęcenie odbyło się 11 marca 1928 r.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2021-04-08 12:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Tyrawa: powróćmy do św. Jana od Krzyża

„Dzisiaj trzeba powrócić do przesłania św. Jana od Krzyża” – mówił w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Jan Tyrawa. Wspomnienie prezbitera i doktora Kościoła było zarazem dniem imienin ordynariusza diecezji. W intencji pasterza modlili się kapłani, osoby konsekrowane oraz świeccy.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Papież: nie dla wojny, tak dla dialogu

2024-05-05 13:05

VaticanNews

"Nie dla wojny, tak dla dialogu" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę na modlitwie Regina Coeli w Watykanie. Wezwał do modlitwy za Ukrainę, Izrael i Palestynę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...