Reklama

Historia

Dni Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu

Tomasz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert „Pieśni z getta”, wystawy, Marsz Wzajemnego Szacunku, spotkanie z rabinem i projekcja filmu – to wszystko w sobotę i niedzielę w stolicy Dolnego Śląska. Dni Wzajemnego Szacunku wpisują się w rocznicę obchodów Nocy Kryształowej – antysemickich zamieszek, do których doszło w Niemczech w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. Ich skutkiem były m.in. tysiące zniszczonych sklepów i domów, należących do Żydów, 267 spalonych bądź zniszczonych synagog, zbezczeszczone cmentarze żydowskie. Nie brakowało także ofiar w ludziach. Szacuje się, że w wyniku zamieszek życie straciło od 50 do 200 osób narodowości żydowskiej. Wówczas także spłonęła synagoga we Wrocławiu.

W sobotę 9 listopada o godz. 18 w Synagodze pod Białym Bocianem wrocławianie będą mogli wysłuchać koncertu „Pieśni z getta”. Jak mówi Bente Kahan, norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, której fundacja prowadzi Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu, koncert ma pokazać mało znaną stronę życia w tych zamkniętych obszarach, jakimi były getta. – Będziemy „podróżować” m.in. do gett w Warszawie, Wilnie i Krakowie, by zobaczyć działające tam teatry, kawiarnie artystyczne, posłuchać koncertów i dostrzec, że sztuka nadaje znaczenie życiu człowieka nawet w obliczu wielkiej tragedii. Mieszkającym tam ludziom dawała nadzieję, była ucieczką od otaczającej ich rzeczywistości, namiastką wolności – tłumaczy Bente, podkreślając, że w wielu gettach tworzono wspaniałe teksty piosenek także w języku polskim. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z rabinem Kevinem Halem, którego rodzina pochodzi z Wrocławia, a następnie do miejsca, gdzie stała spalona w czasie Nocy Kryształowej synagoga, wyruszy Marsz Wzajemnego Szacunku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem Bente Kahan Wrocław jest bardzo specyficznym miejscem, w którym widzimy, że historia związana z wydarzeniami z 9 na 10 listopada 1938 r. w Niemczech nie jest jedynie historią jednego narodu, ale wpisuje się w historię całej Europy. Dodaje, że najbardziej bolesne jest to, że ludzie stali i patrzyli jak pewna grupa osób niszczyła żydowskie domy i sklepy, wybijała szyby czy paliła synagogi. Nie reagowali. – To nie powinno się nigdy zdarzyć, że człowiek będzie obojętny na zło wyrządzane innym, bez względu na ich narodowość – tłumaczy. Podkreśla przy tym, że nigdy nie jest za dużo nauczania o konieczności szacunku do drugiego człowieka. – My często w rodzinach mamy problem z akceptacją swoich najbliższych. Pytamy na przykład: „Dlaczego on nie myśli tak jak ja?” Musimy uczyć otwartości i takiej postawy, która – jeśli człowiek nie wyrządza zła samemu sobie ani innym – szanuje dokonywane przez niego wybory – przekonuje. Dopowiadając, że nie możemy oczekiwać, iż znikną ludzie inaczej myślący, czy wyznający inną religię. – Wręcz przeciwnie – świat się zmniejszył i będziemy takie osoby spotykać coraz częściej.

W niedzielę, 10 listopada, w synagodze będzie można obejrzeć film Jana Lorenza pt. „Przejście”.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-07 08:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chmielnik: 27 stycznia obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu

Violentz / Foter.com / CC BY

Wykłady i prezentacje literatury online o lokalnej Zagładzie na Kielecczyźnie, delegacje uczniów i harcerzy na cmentarzu żydowskim i w miejscach pamięci – tak zapowiada się obchodzony 27 stycznia w środę Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

Więcej ...

Paulińskie Dni Młodych "Na barkach nadziei"

2024-06-17 10:26

Mat. prasowy

Paulińskie Dni Młodych to coroczne spotkania młodzieży, organizowane przez Zakon Paulinów. Młodzi ludzie z różnych środowisk, głównie należący do duszpasterstw paulińskich, spotykają się w drugim tygodniu lipca, by wspólnie się modlić i spędzać wakacje. Każdego roku Paulińskie Dni Młodych odbywają się przy innym paulińskim klasztorze.

Więcej ...

Łódź: zmiany personalne księży

2024-06-17 13:48

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy