Reklama

Europa

Mińsk: abp Kondrusiewicz modlił się o beatyfikację swojego poprzednika

Zdjęcie archiwalne

pl.wikipedia.org

Zdjęcie archiwalne

O szybką beatyfikację byłego administratora diecezji mińskiej i archidiecezji mohylewskiej, bpa Boļeslavsa Sloskānsa modlił się 17 kwietnia w kościele katedralnym Najświętszej Marii Panny w Mińsku abp Tadeusz Kondrusiewicz. Eucharystię sprawowano w 40. rocznicę śmierci hierarchy, który przez wiele lat był pasterzem białoruskich katolików.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup Kondrusiewicz przypomniał uczestnikom uroczystości i tym, którzy łączyli się z nimi duchowo poprzez transmisję na żywo w katolickim portalu catholic.by losy Sługi Bożego, pełne heroizmu chrześcijańskiego.

Bolesław Sloskans urodził się w 1893 r. w ówczesnej guberni witebskiej, na terenie należącym obecnie do Łotwy. Do szkoły uczęszczał w Rydze, a następnie ukończył seminarium duchowne i Piotrogrodzką Katolicką Akademię Duchowną - protoplastę KUL. Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracował w kościele św. Katarzyny w Petersburgu a następnie w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Moskwie i św. Barbary w Witebsku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1926 r. w Moskwie został tajnie wyświęcony na biskupa. 13 sierpnia tego samego roku został mianowany administratorem apostolskim diecezji mińskiej i archidiecezji mohylewskiej. Aresztowany w 1927 r. i osadzony w łagrach, sprawował "nielegalnie" opiekę duszpasterską nad współwięźniami.

W 1933 r. rząd Łotwy wymienił Bolesława Sloskansa na złapanego komunistycznego agenta Stachowskiego. Przed najazdem armii czerwonej na Łotwę panujący tam Niemcy deportowali go w 1944 r. do Prus Wschodnich. Aresztowany przez gestapo i dzięki interwencji biskupów niemieckich zwolniony, został wysłany do Bawarii.

Opiekował się białoruskimi katolikami, emigrantami obrządku łacińskiego i wschodniego, wspierał duchowo i materialnie białoruskie periodyki „Znich”, „Droga Boga” i inne. Boļeslavs Sloskāns wziął udział w Soborze Watykańskim II wraz z białoruskim biskupem obrządku wschodniego, Czesławem Sipowiczem MIC. Zmarł w 1981 r. w Brukseli. Jego doczesne szczątki złożono na Łotwie w bazylice Wniebowzięcia NMP – narodowym sanktuarium maryjnym w Agłonie, 200 km od Rygi.

Abp Kondrusiewicz podkreślił, że biskup Sloskans pozostał aż do śmierci administratorem apostolskim diecezji mińskiej i mohylewskiej. Tak więc, chociaż w czasach sowieckich nie było fizycznie biskupa na Białorusi, nadal troszczył się on o powierzoną mu owczarnię, która cierpiała z powodu ateistycznego ucisku sowieckiego.

Reklama

„Jest to bardzo ważne w kontekście odrodzenia Kościoła na Białorusi, a także obchodów 30-lecia przywrócenia jego hierarchicznych struktur. Boża Opatrzność pozwoliła mi w 1989 roku zostać bezpośrednim następcą Sługi Bożego biskupa Bolesława Sloskansa, 8 lat po jego śmierci - zaznaczył abp Kondrusiewicz.

„Odrodzenie Kościoła na Białorusi jest także owocem służby, modlitwy, wieloletnich więzień sowieckich i hitlerowskich, wygnania i męczeństwa biskupa Boļeslavsa Sloskānsa – dodał emerytowany metropolita mińsko-mohylewski.

„Niech dobry Bóg, który powołał biskupa Boļeslavsa Sloskānsa, by służył białoruskim katolikom w trudnych czasach wojującego ateizmu, sprzyjał jego szybkiej beatyfikacji, abyśmy mieli nowego patrona w niebie” – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-04-18 17:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Tadeusz Kondrusiewicz może wrócić na Białoruś

Metropolita mińsko-mohylewski może wrócić na Białoruś – poinformowała nuncjatura apostolska w tym kraju. 31 sierpnia władze białoruskie w sierpniu unieważniły paszport abp. Tadeusza Kondrusiewicza i nie pozwoliły mu na powrót do domu z podróży do Polski.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...