Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Adam Szal przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II

Homilię wygłosił Metropolita Przemyski

Episkopatnews

Homilię wygłosił Metropolita Przemyski

W czwartek, 7 października 2021 r., podczas kolejnego dnia wizyty „ad limina Apostolorum” biskupi z archidiecezji warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej zgromadzili się na porannej Eucharystii w Bazylice św. Piotra w Rzymie przy grobie św. Jana Pawła II. Modlitwie przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii hierarcha nawiązał do pomnika Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, który znajduje się na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie wyrażającym homagium jakie złożył Prymas Tysiąclecia Papieżowi Polakowi. – Dziwnym zbiegiem Opatrzności Bożej osoby te św. Jan Paweł II i bł. Stefan biskup miały wiele wspólnego – zauważył hierarcha. Pomimo wielu różnic, jak data urodzenia, miejsce zamieszkania czy charakter to obydwu Wielkich Polaków łączyło samotne wychowanie przez ojców w rodzinach, gdzie pielęgnowana była żywa wiara.

Metropolita przemyski zauważył, że na przestrzeni lat Karol Wojtyła, jako młody biskup, brał przykład z Prymasa Tysiąclecia. – Uczył się od niego miłości pasterskiej, uczył się nadziei i odwagi w biskupiej posłudze. A echem tej nauki były ciągle aktualne słowa św. Jana Pawła II „nie lękajcie się” – powiedział abp Szal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup podkreślił, że obaj Wielcy Polacy bardzo kochali Kościół Święty i próbowali gorliwie duszpasterzować swojej Ojczyźnie w sytuacji trudnej stworzonej przez system komunistyczny. –Mieli świadomość prób ateizacji społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia. Obaj doświadczyli ograniczeń w duszpasterstwie, zwłaszcza w katechezie, w działalności charytatywnej, także trudności w budownictwie sakralnym. Ale patrząc na ich życie, że trudności nie zniechęciły ani Prymasa Polski, ani arcybiskupa krakowskiego. Obaj podejmowali wiele inicjatyw o których ciągle pamiętamy wspominając Wielką Nowennę czy trwająca jeszcze peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Bo dla obu Maryja była dobrą Matką. Obaj starali się być wiernymi w podobnie brzmiącym zawołaniu biskupim Soli Deo per Mariam i Totus tuus – powiedział kaznodzieja.

Zdaniem abp. Szala, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej warto przypominać ich duchowość różańcową, bo kard. Wyszyński w trakcie internowania w Stoczku w planie dnia zapisał trzykrotnie modlitwę różańcową. – Uważał, że różaniec święty w przedziwny sposób łączy modlitwę myśli z modlitwa warg, gdy każe rozważać dzieje miłości Chrystusa Pana na ziemi – zauważył. – Dobrze wiemy, że św. Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem. Jednym z najpiękniejszych prezentów jakie rozdawał tym, z którymi się spotykał był właśnie różaniec – dodał.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył również, że w życiu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nigdy nie zabrakło troski o Ojczyznę. – Obaj obronili naszą powojenną Ojczyznę od ateizacji i laicyzacji – powiedział hierarcha.

– Dziś kiedy modlimy się przy grobie św. Jana Pawła II możemy zauważyć, że obie te postaci są dla nas darem i zadaniem, To prorocy naszych czasów. To obrońcy życia. To obrońcy rodziny katolickiej. To nauczyciele i świadkowie wiary, którzy pokazują nam drogę do świętości – zaakcentował kaznodzieja.

Dlatego prosił wszystkich, aby przez życie iść drogą wskazaną właśnie przez św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Iść służąc całym sercem, tak jak oni całym sobą Jedynemu Bogu, mając oręż modlitewny w naszych dłoniach. Czyńmy to zgodnie z wymową dzisiejszej Ewangelii, z wielką wytrwałości i miłością – powiedział metropolita przemyski.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-07 12:08

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: nie lekceważ życia tu i teraz!

2024-06-17 07:30

Julia Saganiak

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy