Reklama

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: Ojciec Święty prosił nas, by jeszcze bardziej się modlić i trwać w jedności

flick.com

„Ojciec Święty prosił nas, by jeszcze bardziej się modlić i trwać w jedności” – powiedział po spotkaniu z Franciszkiem, które odbyło się w ramach wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak dodał, najważniejszym punktem całej wizyty, oprócz wymiaru modlitewnego, było właśnie wczorajsze spotkanie z papieżem, które trwało ponad 2,5 godziny. – Franciszek prosił, byśmy, jeśli trzeba, kierowali pod jego adresem słowa krytyki, a wszystko w duchu troski o Kościół. A pytania były istotne i dotyczyły Kościoła oraz jego sytuacji w Polsce. Także tego, co nas tak mocno dotyka. Mam na myśli m.in. wypisywanie się uczniów z katechezy, apostazję i pedofilię. Ojciec Święty prosił nas, by jeszcze bardziej się modlić i trwać w jedności, by swoją misję wykonywać jak najlepiej, będąc blisko ludzi, okazując dobroć i życzliwość – również tym, którzy są nam niechętni. Chodziło także o delikatne tworzenie tej relacji z drugim człowiekiem, a jednocześnie nazywanie rzeczy po imieniu i budowanie na prawdzie – podkreślił.

Bp Włodarczyk dodał, że Ojciec Święty zwrócił uwagę na misję pasterzy, która ma się opierać na fundamencie bycia ojcem wobec księży i wiernych. – Papież przywołał swoją pierwszą adhortację Evangelii gaudium, w której podkreśla, że trzeba być prawdziwym pasterzem dla swoich owiec – prowadzić i przewodniczyć. Być zarazem w środku, czyli wchodzić w sytuacje, które przeżywają wierni, towarzyszyć, poczuć ich zapach. Także, jeśli trzeba, asekurować, by nie poginęli. Mamy również przebijać się, co nie jest łatwe, przez media, by pokazywać dobro czynione dla konkretnego człowieka. Mówił również o potrzebie jednoznacznego opowiadania się po stronie życia – od poczęcia do naturalnej śmierci. Wspomniał o osobach starszych, ale też o najbardziej potrzebujących czy imigrantach, zachęcając nas do otwarcia serc i troski – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Bydgoski zaakcentował widoczną troskę polskich biskupów, którzy są autentycznie przejęci problemami, jakie trapią wspólnotę Kościoła. – Franciszek zwrócił uwagę na zasadniczą misję Kościoła, jaką jest głoszenie Dobrej Nowiny. Mamy wciąż stwarzać przestrzeń dla odbudowy wiary. Przestrzeń dawania odpowiedzi na pytania i zapraszania do wspólnoty Kościoła. Mamy przebijać się z prawdziwym obrazem, który jest zniekształcony przez mainstreamowe media. Śledząc informacje na temat wizyty ad limina, dowiadujemy się, że tematem wiodącym jest pedofilia i papież grozi palcem. Jednak spoglądając szerzej, jeszcze bardziej doświadczyliśmy tego, że ten Kościół ma również swoje piękno i dobro, a pedofilia nie jest jego jedyną twarzą – powiedział.

Reklama

Biskupi – jak dodał na zakończenie ordynariusz bydgoski – odwiedzając poszczególne kongregacje watykańskie i dykasterie, usłyszeli wiele dobrych słów. – Cała wizyta była dotknięciem tajemnicy Kościoła. Tego, że nie jest to tylko wymiar administracji, budynków, ludzi i problemów. Nad wszystkim jest Bóg, Jezus Chrystus i Duch Święty. Nie otrzymaliśmy konkretnych rozwiązań, ale zachętę do pójścia drogą synodalności. Zaproszenie, byśmy potrafili wsłuchiwać się w Ducha Świętego, słuchać się wzajemnie i sobie służyć. Mamy trwać w jedności z całą wspólnotą Kościoła, odkrywać, że jesteśmy sobie potrzebni. Właśnie ten wymiar był mocno podkreślany, byśmy unikali klerykalizmu, a kroczyli drogą synodalności – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Podkreślił jednocześnie, że był to dla niego debiut, ponieważ biskupem został mianowany w 2016 roku, a ordynariuszem diecezji bydgoskiej – 21 września tego roku. – Jestem wzruszony i uradowany, że udało mi się, mimo dolegliwości i fizycznej niemocy, wszystko przeżyć. Nie będę ukrywał, że wymagało to ode mnie dużej koncentracji. Robiłem jednak notatki, do których z pewnością będę wracał – powiedział biskup bydgoski.

Podziel się:

Oceń:

2021-10-22 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp A. Przybylski: „Wspólnoty nadają Kościołowi dynamikę, ale potrzeba rozeznania pasterzy”

Kard. Kevin Farrell z bp. Andrzejem Przybylskim

Archiwum bp. Andrzeja Przybylskiego

Kard. Kevin Farrell z bp. Andrzejem Przybylskim

„Wspólnoty są życiem Kościoła, są jego siłą. Wpływają na realizację misji Kościoła i nadają mu dynamikę. Jednak trzeba się o nią odpowiednio troszczyć. Jednym ze znamion eklezjalności wspólnot w pierwszym rzędzie jest ich wierność nauczaniu Kościoła i jego pasterzy, a nie wybranym liderom czy duchowym autorytetom.

Więcej ...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest uwielbiony w nas i przez nas

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 26-27; 16, 12-15.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli