Reklama

Świat

Polscy grekokatolicy solidarni ze stanowiskiem abp. S. Szewczuka

pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z wielkim zdziwieniem i niedowierzaniem przyjęliśmy ujawnioną dzisiaj wiadomość o groźbie delegalizacji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – głosi oświadczenie polskich biskupów greckokatolickich. Wyrazili oni solidarność ze swymi współwyznawcami na Ukrainie z abp. Swiatosławem Szewczukiem na czele. Wyrazili przy tym zdumienie, że po ponad 20 latach niepodległości Ukrainy i w 25 lat po wyjścia UKGK z podziemia, można sięgać po skompromitowane środki, mających na celu powstrzymanie działalności organizacji religijnych.

Oto polski tekst dokumentu polskich biskupów greckokatolickich:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oświadczenie solidarności biskupów metropolii przemysko-warszawskiej UKGK w Polsce z Jego Eminencją Swiatosławem

Z wielkim zdziwieniem i niedowierzaniem przyjęliśmy ujawnioną dzisiaj wiadomość, iż organy władzy państwowej Ukrainy grożą Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu powtórzeniem scenariusza z 1946, gdy decyzją ówczesnej władzy komunistycznej przemocą zlikwidowano Kościół greckokatolicki. Nie przypuszczaliśmy, że po ponad 20 latach niepodległości Ukrainy i w 25 lat po wyjściu UKGK z podziemia może komuś przyjść do głowy sięganie do dawno skompromitowanych środków, których celem może być powstrzymanie działalności odpowiednich religijnych organizacji UKGK i które mają za nic człowieka i jego prawa, szczególnie prawo do wolności religijnej.

Jako biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, będącego żywą cząstką Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na całym świecie, wyrażamy słowa solidarności ze zwierzchnikiem UKGK Jego Eminencją Swiatosławem oraz ze wszystkimi biskupami, kapłanami, osobami życia konsekrowanego i wiernymi naszego Kościoła na Ukrainie. Popieramy stwierdzenie Jego Eminencji Swiatosława, że mimo iż Kościół nie bierze udziału w procesach politycznych, to jednak nie może pozostawać na uboczu, gdy jego wierni proszą o opiekę duchową. Wraz z Głową i Ojcem naszego Kościoła uważamy również, że Kościół nadal zastrzega sobie prawo oceniania sytuacji w kraju, gdy łamane są prawa człowieka i zasady moralności społecznej, jakie wypływają z Prawa Bożego i zawarte są w społecznym nauczaniu Kościoła. Oczekujemy, że ci, których naród ukraiński obdarzył obecnie odpowiedzialnością za Ukrainę, zrozumieją ostatecznie, że jedyną drogą rozwiązania kryzysu społeczno-politycznego na Ukrainie jest uczciwy i otwarty dialog wszystkich stron, którego punktem wyjścia jest gotowość władzy do słuchania swego narodu. Nie dopuszczamy myśli, że w wolnej Ukrainie może powtórzyć się smutny i potępiony przez historię czas prześladowań Kościołów i ludzi wierzących.

Reklama

Wzywamy wiernych UKGK w Polsce do modlitwy o dar mądrości dla tych, którzy są dziś wezwani na Ukrainie do służenia narodowi i do zabezpieczenia praw konstytucyjnych, aby zrozumieli oni swoją odpowiedzialność przed Bogiem i narodem. Prosimy o modlitwę o znalezienie pokojowego rozwiązania nabrzmiałych dzisiaj na Ukrainie problemów, aby uszanowano wolny wybór narodu ukraińskiego i godność każdego człowieka. Zanosimy również do Pana nasze modlitwy o pojednanie UKGK i innych Kościołów, aby w wolnej Ukrainie nigdy już nie powtórzyły się mroczne czasy prześladowań Kościoła i wierzącego narodu.

Arcybiskup Jan (Martyniak), metropolita przemysko-warszawski
Władyka Włodzimierz (Juszczak), biskup wrocławsko-gdański
Władyka Eugeniusz (Popowicz), biskup pomocniczy archieparchii przemysko-warszawskiej
Przemyśl – Wrocław, 13 stycznia 2014

Podziel się:

Oceń:

2014-01-15 07:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce wobec alkoholizmu

Bożena Sztajner / Niedziela

Kościół w Polsce podejmuje liczne działania trzeźwościowe. Są wśród nich inicjatywy służące zarówno budowaniu postawy trzeźwości, jak i konkretnej pomocy uzależnionym od alkoholu.

Więcej ...

Biskupi na Boże Ciało: wartość Eucharystii, jedność, prawo do publicznego wyrażania wiary

2024-05-30 21:50

Karol Porwich / Niedziela

Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.

Więcej ...

Pasja do młodych

2024-05-31 15:03

Mateusz Góra

– Dla dzisiejszej młodzieży jest to postać wyjątkowa, choćby ze względu na to, że od niego wszystko się zaczęło - podkreślił ks. Marcin Rozmus.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Święta i uroczystości

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania