Reklama

Świat

Watykan: opublikowano dokument "Chrześcijański monoteizm przeciwko przemocy"

ADAM RAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Watykanie opublikowano dziś dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej zatytułowany: "Bóg Trójca, jedność ludzi. Chrześcijański monoteizm przeciwko przemocy". Podejmuje on kwestię rzekomo koniecznego związku między monoteizmem a przemocą. Jest on owocem pięcioletnich prac Komisji.

We wprowadzeniu do dokumentu czytamy, iż powodem podjęcia przez Międzynarodową Komisję Teologiczną tego tematu jest różnie argumentowana teoria, jakoby istniał konieczny związek między monoteizmem a wojnami religijnymi. Dyskusja wokół tego związku ukazała wiele motywów niezrozumienia doktryny religijnej, które przysłaniają autentyczną myśl chrześcijańską o Bogu jedynym. W związku z tym postawiono pytania: w jaki sposób teologia katolicka może krytycznie odnieść się do opinii kulturowej i politycznej ściśle wiążącej monoteizm z przemocą? Oraz: w jaki sposób religijna czystość wiary w Boga jedynego może być uznana jako zasada i źródło miłości między ludźmi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorzy dokumentu zaznaczają, że ich refleksja chce się odwołać do uargumentowanego świadectwa, a nie apologetycznej konfrontacji. Podkreślają, iż wiara chrześcijańska uznaje w pobudzaniu do przemocy w imię Boga największą deprawację religii. Chrześcijaństwo czerpie to przekonanie z objawienia wnętrza samego Boga, które otrzymujemy w Jezusie Chrystusie. Kościół wierzących jest świadomy faktu, że świadectwo tej wiary domaga się postawy nieustannego nawrócenia, która pociąga za sobą również mężną szczerość niezbędnej samokrytyki.

Międzynarodowa Komisja Teologiczna zauważa, iż pojęcie monoteizmu jest nazbyt ogólnikowe, kiedy jest stosowane jako równoważnik religii historycznych, wyznających jedność Boga (określanych jako judaizmu, islam i chrześcijaństwo). Ponadto wyraża krytyczną rezerwę wobec uproszczenia kulturowego sprowadzającego alternatywę do wyboru między monoteizmem, który musi być naznaczony przemocą, a z założenia tolerancyjnym politeizmem. Jej członkowie stwierdzają, że wojny międzyreligijne jak i wojny z religią są po prostu głupie.

Reklama

Ponadto odniesiono się do stanowiących trudność tekstów biblijnych, gdzie objawienie Boga zdaje się być powiązane z przemocą między ludźmi. Mowa jest także o wydarzeniu śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w kluczu pojednania między ludźmi. Objawienie wpisane w wydarzenie Jezusa Chrystusa, pozwalające docenić ukazanie się miłości Boga pozwala na zneutralizowanie religijnego usprawiedliwiania przemocy na podstawie chrystologicznej i trynitarnej prawdy Boga. Nie brak też dyskusji ze współczesnym ateizmem, łączącym się w dużej mierze z tezami naturalizmu antropologicznego.

Autorzy dokumentu wskazują, iż objawienie chrześcijańskie oczyszcza religię, ponieważ przywraca jej fundamentalne znaczenie dla ludzkiego doświadczenia sensu. Podkreślają konieczność traktowania łącznie treści teologicznej i historycznego rozwoju chrześcijańskiego objawienia Boga.

Tekst został przygotowany przez Podkomisję, pod przewodnictwem ks. Philippe Vallin, a w jej skład weszli: ks. Peter Damian Akpunonu, o. Gilles Emery, O.P., bp Savio Hon Tai-Fai, S.D.B., bp Charles Morerod, O.P., ks. Thomas Norris, ks. Javier Prades López, bp Paul Rouhana, ks. Pierangelo Sequeri i ks. Guillermo Zuleta Salas. Na stronach internetowych komisji jest on dostępny w języku włoskim. Trwają tłumaczenia na inne języki.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-16 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe akta ocalą od zapomnienia

Anna Skopińska

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...

23 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-23 06:42

PAP/EPA/RONALD WITTEK

23 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Wiara

Burza budzi człowieka ze snu samozadowolenia

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny