Reklama

Niedziela Łódzka

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Łódzkiej

ks. Paweł Kłys

Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się znakiem krzyża, który daje początek niezwykłej Liturgii. Potrwa ona cały Wielki Piątek, Wielką Sobotę, a w Niedzielę Wielkanocną zakończy się błogosławieństwem. Podczas tej Mszy Świętej, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu”, milkną dzwony aż do Liturgii Wigilii Paschalnej. W łódzkiej katedrze wieczornej liturgii upamiętniającej ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas homilii metropolita łódzki odwołał się do liturgii słowa o ustanowieniu Eucharystii. Powiedział o najwcześniejszym i najpóźniejszym tekście opisującym to wydarzenie. - Można by powiedzieć tak, że u świętego Pawła i w Ewangeliach synoptycznych mamy zapisane, co Jezus powiedział, ustanawiając Eucharystię, a u świętego Jana mamy napisane w jakim Duchu to czynił, z jaką wewnętrzną postawą - powiedział abp Ryś.

Duszpasterz podkreślił, że oba opisy ustanowienia Eucharystii są potrzebne, aby w pełni zrozumieć, kim jest Bóg objawiający się w każdej Eucharystii. Ponadto zwrócił uwagę na to, że Eucharystia nie jest tylko osobistym wydarzeniem. W każdą jednak wpisana jest misja, posłanie. - Nie wystarczy po prostu dobrze i pobożnie przeżyć Mszę Świętą. To jest za mało. Z Eucharystii zawsze wynika posłanie - powiedział metropolita łódzki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do Ewangelii św. Jana, abp Ryś podkreślił, że Pan Bóg przez Jezusa uklęknął nam do nóg nie tylko podczas Ostatniej Wieczerzy. Bóg robi to nieustannie, aby człowieka wywyższyć. - Nigdy w spotkaniu z Bogiem, nigdy nie przeżywamy upokorzenia. On nas zawsze podnosi, On nas zawsze stawia wyżej od siebie - tłumaczył. Jednocześnie abp Grzegorz Ryś powiedział, że pozwalając sobie obyć nogi, nie możemy zapomnieć o obmyciu nóg bliźnim. - Każda Eucharystia kończy się posłaniem. Idźcie, idźcie, przekażcie to, co otrzymaliście. Nie zatrzymuj tego dla siebie! - wezwał wiernych metropolita łódzki.

Reklama

Arcybiskup zachęcał zebranych do modlitwy, by Pan napełnił Duchem oraz posłał do wypełnienia misji.

Po homilii abp Grzegorz Ryś, na wzór Chrystusa, dokonał obmycia nóg wszystkim chętnym, którzy poprzez to reprezentowali całą wspólnotę Kościoła Łódzkiego.

Msza Wieczerzy Pańskiej zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą, gdzie pozostaje do wielkopiątkowej liturgii na cześć Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W tym dniu zapraszamy na liturgię na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-04-15 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczyste liturgie w 15 świątyniach Archidiecezji Łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...