Reklama

Kościół

Watykan: papież zatwierdził wybór najmłodszego biskupa świata

Episkopat News

Franciszek zatwierdził nominacje trzech biskupów syryjskokatolickich, wybranych wcześniej przez Synod Biskupów Kościoła Patriarszego Antiochii. Jednym z nich jest biskup-elekt Jules Boutros, mianowany biskupem Kurii Patriarszej Antiochii dla Syryjczyków, który pod koniec br. skończy 40 lat i obecnie jest najmłodszym katolickim biskupem na świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskup-elekt Hassaké-Nisibi (Nissibisu) Syryjczyków (Siria) Joseph Abdel-Jalil Chami urodził się 15 sierpnia 1959 w libańskim Zahlé. W 1972 rozpoczął studia w seminarium duchownym, które w latach 1982-87 uzupełniał na Uniwersytecie Świętego Ducha w Kasliku (również w Libanie). 21 czerwca 1987 przyjął święcenia kapłańskie, po czym do 1992 był ekonomem w seminarium w mieście Charfet; posługiwał następnie jako proboszcz w kilku parafiach, m.in. w katedrze Zwiastowania NMP w Bejrucie, pracując jednocześnie w Sądzie Patriarszym. 18 czerwca 2017 został wyświęcony na chorepiskopa (historycznie: biskupa wiejskiego), a 13 października 2019 mianowano go administratorem patriarszym archieparchii Hassaké-Nisibi w Syrii.

Biskup-elekt eparchii (diecezji) kairskiej Syryjczyków oraz wikariusz patriarszy dla Sudanu i Sudanu Południowego chorepiskop Elie Joseph Warde urodził się 28 września 1977 w Haddadzie-Beirucie. W 1998 wstąpił do seminarium w Charfecie, a następnie studiował na Uniwersytecie Świętego Ducha w Kasliku, uzyskując tam licencjat z teologii. 28 maja 2004 przyjął święcenia kapłańskie. W 2007 zdobył licencjat ze wschodniego prawa kanonicznego w Papieskim Instytucie Wschodnim a w 2015 – doktorat z tej samej specjalności w Instytucie Katolickim w Paryżu. Tam też był proboszczem w parafii św. Efrema dla syrokatolików. 6 października 2019 został wyświęcony na chorepiskopa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup-elekt Kurii Patriarszej Antiochii dla Syryjczyków w Libanie Jules Boutros urodził się 28 grudnia 1982 w Bejrucie. Uzyskał bakalaureat z filozofii na Uniwersytecie Świętego Ducha w Kasliku i z teologii na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie, specjalizując się w środkach przekazu społecznego, a następnie obronił doktorat z teologii pastoralnej na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 2007, po czym posługiwał jako duszpasterz młodzieży i studentów, a następnie w 2019 został rektorem seminarium patriarszego.

Obecnie będzie on najmłodszym hierarchą katolickim na świecie. Dotychczas byli nimi dwaj niemal równoletni biskupi greckokatoliccy: Cristian Dumitru Crişan – biskup pomocniczy Făgăraş i Alba Iulia w Rumunii, urodzony 11 października 1981 i Stepan Sus – biskup kurialny archidiecezji większej kijowsko-halickiej na Ukrainie, ur. 7 października 1981.

Podziel się:

Oceń:

2022-05-12 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O orędziu Ojca Świętego na 56. Światowy Dzień Pokoju i beatyfikacji Rodziny Ulmów na spotkaniu prasowym w Sekretariacie KEP

Episkopat News

Tekst orędzia Ojca Świętego na 56. Światowy Dzień pokoju oraz beatyfikacja Rodziny Ulmów – to były główne tematy spotkania prasowego, które odbyło się w Sekretariacie KEP w Warszawie. Ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP zwracał również uwagę na to, by w coraz bardziej zsekularyzowanej atmosferze towarzyszącej obchodom Świat Bożego Narodzenia, nie zapominać o ich najważniejszym, religijnym wymiarze.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...