Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: policjanci pielgrzymi w swoje święto u Maryi

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Maryi, która umacnia nadzieję tego, który się do Niej ucieka” przywieźli na Jasną Górę modlitwę za Ojczyznę, by chroniła ją od wszelkich niebezpieczeństw. W obchodzone dziś Święto Policji uczestnicy 9. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny na Jasnej Górze przy pamiątkowej tablicy „Gloria Victis” złożyli hołd funkcjonariuszom II RP zamordowanym przez Sowietów po 17 września 1939 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

26 cyklistów, policjantów, pracowników cywilnych, ich rodzin oraz przyjaciół, w ciągu czterech dni przemierzyło ponad 320-kilometrową trasę. Przyjechali wczoraj po południu, by dziś w obchodzone Święto Policji uczestniczyć w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” oddali hołd 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej zamordowanym przez Sowietów Płaskorzeźba „Chwała Zwyciężonym” została wmurowana w ścianę Kaplicy podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Policji w 2001 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ofiarami sowieckich represji padła czwarta część całego korpusu przedwojennej polskiej policji. W przypadku żołnierzy Wojska Polskiego wyrok śmierci wydano tylko na oficerów, natomiast wśród policjantów nie zastosowano takiego rozróżnienia. Wielu z nich było mordowanych w wyjątkowo podstępny sposób.

- Ta pamięć jest dla nas bardzo ważna - powiedział podinspektor Mariusz Ciechanowski, pomysłodawca pielgrzymek.

Zauważył też, bo sam jest już na emeryturze, że pielgrzymki pomagają też utrzymać nie tylko duchową formę, ale i tę fizyczną też. - To służba, Policjantem się nie bywa, ale jest, 24 godziny na dobę. To zostaje nawet na emeryturze - podkreślił policjant. Wyjeżdżając z Lublina policjanci-pielgrzymi zatrzymali nietrzeźwego kierowcę.

Jak przyznała kpt. Marta Wiatrowicz, trasa była wymagająca, bo wszyscy byli w świetnej formie. Osiągano prędkość powyżej 30 km na godzinę. Kpt. Wiatrowicz jest z Białej Podlaskiej. Na co dzień jest funkcjonariuszką Straży Granicznej, a na pielgrzymkę wybrała się z mężem policjantem „prosić o łaski i siły na czas służby”.

- Proszę w szczególności o to, żeby nas społeczeństwo wspierało, żeby doceniało naszą służbę, bo jest ona bardzo ciężka i bardzo wymagająca, żebyśmy mieli to wsparcie społeczeństwa - powiedziała też kpt. Marta Wiatrowicz, która dziś zostanie mianowana na stopień majora.

Reklama

Pielgrzymka Rowerowa Policji organizowana jest przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Lubelskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie oraz Kapelana Lubelskiej Policji - ks. Bogdana Zagórskiego.

- Składamy Tobie Maryjo nieprzespane noce, odłożone plany, czas ofiarowany drugiemu człowiekowi, codzienne ocieranie łez cierpienia i bólu zadawanego przez innych, czas spędzony na służbie kosztem najbliższych. Przynosimy codzienną cichą, odpowiedzialną i mozolną pracę wielu tysięcy, często anonimowych funkcjonariuszy Policji i pracowników cywilnych - mówił w modlitwie apelowej kapelan.

Podziel się cytatem

24 lipca 1919 r. powołano do życia polską Policję Państwową, której zadaniem było strzeżenie porządku i dbanie o bezpieczeństwo obywateli.

Podziel się:

Oceń:

2022-07-24 11:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław/ Organy zmarłych policjantów zostały przekazane do transplantacji

Adobe Stock

Organy obu zmarłych w poniedziałek policjantów przekazane zostaną kolejnym pacjentom będącym w potrzebie. Dzięki temu życia kolejnych osób zostaną uratowane - przekazali w czwartkowym komunikacie przedstawiciele KMP we Wrocławiu.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Kościół

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można...

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...