Reklama

Niedziela Częstochowska

Złoty św. Kazimierz

Maciej Orman/Niedziela

– Niech św. Kazimierz uczy nas odpowiednio oceniać sprawy doczesne, a przylgnąć do spraw wiecznych – powiedział abp Wacław Depo. 11 grudnia metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie z okazji 50-lecia parafii i 60-lecia duszpasterstwa na Kulach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas liturgii poświęcił organy piszczałkowe i różaniec Stowarzyszenia Krwi Chrystusa.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Łukasz Połacik, administrator parafii, ks. Bogdan Blajer, były proboszcz, ks. Rafał Zawisza, były wikariusz, ks. Jan Niezgoda, emerytowany proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Częstochowie, ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu NIEDZIELA, który poprowadził misje przygotowujące wspólnotę do jubileuszu, oraz ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz abp. Wacława Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

Wierni modlili się również za zmarłych proboszczów: ks. Czesława Kabałę, ks. Henryka Radeckiego, ks. Jana Nowickiego i ks. Aleksandra Kutynię.

W homilii abp Depo za papieżem Franciszkiem wołał, abyśmy nie pozwolili się okraść z radości ewangelizacji. – Mamy się trzymać Chrystusa, który jest radosną nowiną, Ewangelią mówiącą o naszym zbawieniu – podkreślił.

Maciej Orman/Niedziela

Rozważając fragment z Ewangelii według św. Mateusza, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że przebywający w więzieniu Jan Chrzciciel wysłał swoich uczniów do Jezusa z pytaniem: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?”. – Jezus odpowiada tekstem proroka Izajasza, mówiąc o chromych i niewidomych, którzy odzyskują zdrowie i uwielbiają Boga, bo On przyszedł, aby dać wolność jeńcom, wyzwolić ich z niewoli. To jest właśnie spełnione oczekiwanie Izraela na Mesjasza – wyjaśnił abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Przypomniał, że Jan Chrzciciel został ścięty za głoszenie prawdy Bożej i prawdy o Jezusie. – Nie wycofał się z wiernego odczytania własnej drogi powołania, własnej misji, którą miał do spełnienia. Nie wszedł w żaden kompromis, dlatego Jezus powiedział, że między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela – wskazał metropolita częstochowski. – Ale powiedział również, że każdy w Nowym Przymierzu, czyli każdy z nas, większy jest niż on, bo my staliśmy się na powrót dziećmi Bożymi przez ofiarę krzyża, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dlatego przeznaczenie do życia wiecznego jest naszym podstawowym obdarowaniem – dodał abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans zaznaczył, że świat będzie nas atakował, ponieważ nie rozumie, że „mamy przyszłość i że wierzymy w Boga, który jest życiem”.

– Różnimy się od świata modlitwą oraz sakramentem pokuty i pojednania. Jeżeli przestaniemy pokonywać drogę między konfesjonałem i ołtarzem, skąd będziemy czerpać siłę? Tutaj jest źródło i szczyt naszego życia chrześcijańskiego – podkreślił metropolita częstochowski.

Zobacz zdjęcia: 50 lat parafii św. Kazimierza Królewicza w Częstochowie i 60 lat duszpasterstwa na Kulach

Zachęcił również do modlitwy przez wstawiennictwo patrona parafii, „żeby uczył nas odpowiednio oceniać sprawy doczesne, a przylgnąć do spraw wiecznych”.

Na zakończenie Eucharystii ks. Łukasz Połacik, administrator parafii, przypomniał o trudnej historii kościoła św. Kazimierza Królewicza. Wspominał, że zdobycie skrawka ziemi pod plebanię graniczyło z cudem. Kilka lokalizacji budowy świątyni zostało odrzuconych, a ponadto komunistyczni dysydenci chcieli, aby Tysiąclecie było dzielnicą bez Boga.

Maciej Orman/Niedziela

– Po ludzku to było trudne, ale nie po Bożemu, bo te wszystkie problemy posłużyły Panu Bogu do zbudowania pięknej wspólnoty, która żyła i żyje entuzjazmem wiary. Materialnym jej efektem jest ten piękny kościół, zadbany w każdym calu, dopieszczony z miłości do Boga i swojej wspólnoty przez pokolenia wiernych i duszpasterzy – przyznał kapłan. – Chcemy powiedzieć: idziemy dalej. Chcemy cały czas budować Kościół – zapewnił ks. Połacik.

Podczas liturgii śpiewał Kwartet Wokalny Katedry Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Po zakończeniu Mszy św. odbył się recital organowy dr. Jana Mroczka, a obchody jubileuszowe zwieńczył Koncertowy Wieczór Refleksji Adwentowej z utworami Jana Sebastian Bacha, tradycyjnymi pieśniami adwentowymi i kompozycjami do tekstów Księgi Izajasza z udziałem: dr. Jana Mroczka (organy), Agnieszki Fiuk (śpiew i fortepian) oraz Joanny Klajnowskiej-Pełki, dyrygenta chóru Refleksji Adwentowej.

Reklama

Przygotowaniem do uroczystości były pielgrzymka do Wilna, do grobu patrona parafii, oraz misje, które w dniach 4-9 grudnia poprowadził ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu NIEDZIELA i rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Chcąc zaspokoić potrzeby religijne wiernych parafii św. Zygmunta mieszkających w okolicach cmentarza Kule, bp Zdzisław Goliński polecił 1 czerwca 1962 r. proboszczowi parafii św. Zygmunta odprawiać w niedziele i święta dwie Msze św. w kościele Przemienienia Pańskiego na cmentarzu (dzisiaj to kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus).

Bp Stefan Bareła w 1965 r. ustanowił przy tym kościele wikariat terenowy parafii św. Zygmunta. Jego duszpasterzem został ks. Wincenty Kochanowski. Dopiero 12 grudnia 1972 r. bp Bareła przemianował wikariat terenowy na parafię św. Kazimierza Królewicza. Pierwszy proboszcz ks. Czesław Kabała nabył plebanię i pomieszczenia katechetyczne przy ul. Brzeźnickiej 45. Jego następcy: ks. Henryk Radecki i ks. Jan Nowicki prowadzili bezowocne starania o nabycie placu pod budowę kościoła przy skrzyżowaniach ulic Dekabrystów i Brzeźnickiej. Próby znalezienia innego placu pod kościół podjęte od 1995 r. przez kolejnych proboszczów: ks. Jana Nowickiego i ks. Aleksandra Kutynię nie dały żadnych rezultatów. Żadna lokalizacja proponowana przez proboszcza i Kurię nie zyskała aprobaty władz.

Wiosną 1998 r. abp Stanisław Nowak podjął decyzję o budowie kościoła przy ul. Brzeźnickiej 45. Dawne salki katechetyczne oraz kancelaria parafialna zostały zaadaptowane na część mieszkalną, a budynek, w którym do tego czasu mieszkali proboszczowie, został rozebrany. W czasie kanonicznej wizytacji parafii 8 listopada 1998 r. abp Nowak dokonał poświęcenia placu pod budowę kościoła.

Autorką projektu świątyni jest mgr inż. arch. Maria Musialska z Częstochowy. Budowa rozpoczęła się 26 maja 1999 r. Do końca sierpnia tegoż roku zostały wzniesione mury nowego kościoła. W 2000 r. budowlę przykryto dachem, zamontowano okna oraz wykonano drobne prace wykończeniowe. Kamień węgielny wznoszonej świątyni wmurował 30 czerwca 2000 r. abp Nowak. Przejście z kościoła na cmentarzu Kule do nowo wybudowanej świątyni odbyło się 1 października 2001 r. uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem. 12 grudnia 2001 r. abp Nowak pobłogosławił mury nowego kościoła oraz poświęcił obraz patrona parafii.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-12-11 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia wspólnej radości

Karol Porwich

Pięknie odremontowane wnętrze kościoła cieszy oko. Z przyjemnością się tutaj przyjeżdża – mówi Miłosz Chrzan.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst