Reklama

Historia

Pińczów upamiętnia 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Karol Porwich/Niedziela

Okolice Pińczowa były obszarem zaciętych walk w czasie powstania styczniowego, a jednym z trzech wydarzeń, które mają upamiętnić największy zryw narodowy będzie Rajd Weterana, już w najbliższy piątek 20 stycznia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na realizacje zaplanowanych trzech wydarzeń w związku ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, Muzeum Regionalne w Pińczowie otrzymało 59 tys. zł z rządowego programu „Niepodległa”.

Dla uczestników piątkowego wydarzenia przewidziano 15-kilometrowy spacer historyczny, który rozpocznie się przed Muzeum Regionalnym w Pińczowie, aby drogą polną dotrzeć do Grochowisk. Jak informuje dr Justyna Dziadek, dyrektor muzeum, po drodze piechurzy zatrzymają się przy ważnych punktach – miejscach związanych z powstaniem styczniowym, m.in. przy mogile powstańców. W rajdzie mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei na 10 marca zaplanowana została konferencja naukowa z udziałem historyków - profesorów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Swoje badania zaprezentują specjaliści w tym zakresie, m.in. prof. dr hab. Adam Massalski i prof. dr hab. Wiesław Caban.

Po kilkuletniej przerwie na pola w Grochowiskach powróci inscenizacja zwycięskiej dla Polaków i najkrwawszej bitwy powstania styczniowego. 18 marca grupy rekonstrukcyjne przedstawią sceny batalistyczne związane z tym wydarzeniem. Dotychczas w inscenizacji uczestniczyło zwykle ok. 100 osób. Wśród nich był m.in. oddział Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju pod dowództwem Roberta Osińskiego, a także grupy rekonstrukcyjne ze Staszowa, Małogoszcza oraz grupa jeźdźców z Kieleckiego Szwadronu Kawalerii. Muzeum Regionalne dzięki pozyskanym funduszom zapewnia większą liczbę grup rekonstrukcyjnych oraz telebim, na którym widzowie będą mogli zobaczyć bitwę powstańców styczniowych z Moskalami.

Bitwa pod Grochowiskami w powiecie pińczowskim była jedną z ważniejszych batalii powstania styczniowego. W 1863 r. trzytysięczny oddział powstańczy gen. Mariana Langiewicza stoczył tam całodzienną, jedną z najkrwawszych bitew zrywu narodowego.

Bitwę pod Grochowiskami poprzedziło starcie pod Chrobrzem. Polacy odparli wówczas szturm Rosjan. 17 marca, po wygranej bitwie pod Chrobrzem, powstańcy udali się na odpoczynek do miejscowości Wełecz. Do Grochowisk dotarli następnego dnia, niedożywieni i zmęczeni ciągłym marszem.

Reklama

Doszło do ponownego starcia. Szalę zwycięstwa na stronę powstańców przeważył oddział „Żuawów Śmierci”, pod dowództwem oficera francuskiego Franciszka Rochebrune’a. Trwająca całą dobę bitwa zakończyła się wygraną Polaków.

Była to druga co do wielkości bitwa podczas powstania styczniowego, w której łącznie brało udział około 7 tys. uczestników. Historycy przyjmują, że poległo w niej po 300 osób zarówno z jednej, jak i drugiej strony walczących.

Podziel się:

Oceń:

2023-01-19 18:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szopki z Polski i świata w dawnej Drukarni Ariańskiej

Szopka w łupinie orzecha

Agnieszka Dziarmaga

Szopka w łupinie orzecha

W renesansowym budynku dawnej Drukarni Ariańskiej w Pińczowie można do końca marca oglądać wystawę szopek bożonarodzeniowych z Polski oraz z różnych stron świata. Wernisaż i wystawę zorganizowało Muzeum Regionalne w Pińczowie

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów