Reklama

Jasna Góra

Młody Kościół - pielgrzymki maturzystów arch. katowickiej i diec. świdnickiej

Maturzyści na Jasnej Górze

BPJG

Maturzyści na Jasnej Górze

- Dobrze jest odkrywać drogę życiową na „jasnogórskiej drodze” z Maryją, z Nią cieszyć się wspólnotą młodego Kościoła – podkreślali dziś maturzyści. Przyjechali uczniowie arch. katowickiej i diec. świdnickiej, rozmawiali też o ewangelizacji w mediach społecznościowych. Abp Wiktor Skworc podziękował młodzieży za ich zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maturzyści zapewniali o swoim szacunku do św. Jana Pawła II. - Od niego uczymy się miłości do Boga i Ojczyzny - mówili. Uczniowie z jednego ze świdnickich liceów przywieźli jego obraz w geście uznania dla papieża z Polski, ale i protestu przeciw jego dyskredytowaniu.

Z diec. świdnickiej przyjechało pół tysiąca maturzystów. Towarzyszyło im hasło roku duszpasterskiego w Polsce; „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Kościoła doświadczali nie tylko we wspólnocie, ale też o nim rozmawiali, zwłaszcza o niesieniu Dobrej Nowiny w Internecie, obecności katolików w mediach społecznościowych. M.in. „medialnym wymiarze wiary” mówił ks. Rafał Główczyński znany jako "ksiądz z Osiedla".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Moją intencją jest docieranie do ludzi, których nie ma w kościele. Towarzyszyć im w tym co ich interesuje. Tego typu przekaz to też stawanie twarzą w twarz z realnymi ludzkimi problemami - mówi o swojej aktywności w mediach społecznościowych.

- Naszą obecnością zaświadczamy, że Kościół tworzą też młodzi ludzie - podkreślali maturzyści. Zapewniali o swoim szacunku do św. Jana Pawła II, podkreślając, że jest on i dla nich nie tylko nauczycielem odpowiedzialności za swoje życie, ale i orędownikiem ich spraw w niebie.

Obraz św. Jana Pawła II towarzyszył młodym z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. - Chcemy pokazać, ze papież cały czas jest naszym autorytetem i nie wierzymy w te oskarżenia, które teraz się pojawiają. Dla nas jest to atak na Kościół i próba osłabienia naszych autorytetów - powiedział Paweł Serafin, maturzysta.

- Często pytam młodych, co myślą o atakach na Ojca Świętego i nigdy od nich nie usłyszałem, jakiejś negatywnej opinii. Młodzież zawsze była za św. Janem Pawłem II, dlatego jego obraz postanowiliśmy zabrać na Jasną Górę, jako wizualny znak poparcia, dla wszystkich stojących po stronie prawdy. – powiedział ks. Mirosław Benedyk z Katedry Świdnickiej.

Reklama

Iga z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu podkreśliła, że wielu młodych ludzi potrzebuje teraz poczucia, że należą do wspólnoty i mają swoje miejsce w Kościele. - Taki wyjazd pokazuje, że młodzi chcą być na Jasnej Górze i przybliżać się do Boga – podkreśliła maturzystka.

Jej koleżanka Aniela dodała, że bycia we wspólnocie kościoła nauczyła się od św. Jana Pawła II. - Powinniśmy uczyć się od niego jakimi wartościami się kierować i jak żyć - zauważyła uczennica.

Iga dodała, że od świętego papieża chce uczyć się wytrwałości i odpowiedzialności ponieważ od samego początku swojego życia zmagał się z wieloma przeciwnościami. - Dzięki niemu wiem, że nigdy nie jestem sama i mam swojego patrona, który za nami oręduje – powiedziała maturzystka.

- Chciałbym żeby młodzi dzięki Janowi Pawłowi II odkrywali swoją wiarę i uwierzyli, że mogą tworzyć Kościół, by wypłynęli na głębnie i byli świadkiem wiary. Aby w swoim życiu byli autentyczni i szli do przodu, nie patrząc co mówią inni. Życzę im by dawali świadectwo Chrystusa – powiedział ks. Damian Mroczkowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego diec. świdnickiej.

O tym, że słuchanie jest pierwszym przejawem miłości, bo od niego wszystko się zaczyna przypomniał maturzystom diec. świdnickiej bp Marek Mendyk. - Największą sztuką jest słuchanie Boga, bo z niego rodzi się zdolność słuchania siebie i innych. Jest sztuką, bo wszyscy z powodu grzechu chorujemy na „zapalenie ucha wewnętrznego”. Kondycja słuchania związana jest z kondycją serca. Jakie serce, takie słuchanie - przekonywał w homilii ordynariusz świdnicki.

Dla młodych z Dolnego Śląska taka pielgrzymka zorganizowana została po raz 19., natomiast uczniowie z Katowic i okolic jako przedstawiciele swojej archidiecezji przyjechali po raz pierwszy, wcześniej przybywali tu ich koledzy w grupach szkolnych w różnym czasie roku szkolnego.

Reklama

Jak przyznał organizator ks. Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży w arch. katowickiej tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, bo pierwsza w historii. – Zaczynamy tworzyć historię, „raczkujemy” w tej kwestii, ale pragniemy, by rok rocznie młodzi przyjeżdżali właśnie tu pomodlić się przed maturą. Co prawda robili to, ale w większości w ramach swoich szkół. Duszpasterstwo młodzieży wyszło z inicjatywą stworzenia wspólnego archidiecezjalnego wydarzenia i oby udało się nam to kontynuować – dodał kapłan.

Młodzieży z arch. katowickiej towarzyszył abp Wiktor Skworc, który podziękował maturzystom szczególnie za ich wielkoduszne zaangażowanie w różnoraką pomoc dla bliźnich, w tym dla uchodźców z Ukrainy.

- Stabilne relacje z Bogiem i drugim człowiekiem są niezbędne do budowania dojrzałego, mocnego człowieczeństwa, a proces ten przebiega zwłaszcza w młodości. Jesteście przyszłością Kościoła i społeczeństwa – mówił hierarcha i dodał, że w wolontariacie najlepiej widać angażowanie się w dobro na rzecz drugiego człowieka, czyli uczęszczanie do „szkoły miłości bliźniego”. - Wielu z was od ponad roku angażuje się w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie i jakże Wam za to nie dziękować - wyraził wdzięczność młodzieży. Pomoc świadczoną człowiekowi i czas poświęcony dla potrzebujących abp Skworc nazwał „inwestycją w dobro i pokój”.

Maturzyści z arch. katowickiej spotkali się też twórcami kanału YouTube'owego "Święty Monitor". Była to okazja, by porozmawiać także o Kościele i ewangelizacji w mediach społecznościowych.

Twórcy kanału YT „Święty Monitor” - duszpasterz akademicki w Rybniku ks. Wojciech Iwanecki i moderator rejonowy Ruchu Światło-Życie, katecheta ks. Piotr Piekło, wyjaśnili, że nazwa kanału ma podwójne znaczenie – to imię jednego ze świętych Kościoła katolickiego, często wybierane przez przystępujących do sakramentu bierzmowania, ale także wskazanie na medium, które ma być przedmiotem ewangelizacji i uświęcania.

Reklama

Ks. Wojciech zwrócił uwagę na konieczność obecności Kościoła w przestrzeni medialnej, w tym Internecie. Celem istnienia i działania kanału „Święty Monitor” jest jednak zaproszenie do realu, bo tylko tam Jezus działa przez sakramenty, słowo i we wspólnocie.

W programie był też czas na indywidualną modlitwę w Sanktuarium.

Wiktoria i Magdalena z II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl. przyznały, że niezwykłym, innym wydarzeniem jest ta pielgrzymka, bo intencja jest związana z egzaminami i przyszłością. Maturzystki odniosły się także do medialnych doniesień o św. Janie Pawle II. Zauważyły, że postać św. Jana Pawła II powinna być bardziej poznawana, a dziedzictwo zgłębiane, także przez młodych.

Pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę potrwa do końca kwietnia.

Maria Bareła, s. Joanna Cybułka @JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

2023-03-17 16:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Jan Paweł II był święty i nikt nie boi się rzetelnych badań historycznych

Spotkanie Jana Pawła II z wiernymi

Archiwum archidiecezji przemyskiej

Spotkanie Jana Pawła II z wiernymi

W Episkopacie Polski nie ma biskupa, który by się sprzeciwiał takim badaniom historycznym dotyczącym osoby św. Jana Pawła II, a był on święty. Kościół to potwierdził nieomylną definicją, jaką jest kanonizacja - powiedział KAI metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Podczas 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi odnieśli się do polemik, jakie wzbudził reportaż wyemitowany w TVN24 Marcina Gutowskiego i książka „Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeeka.

Więcej ...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Więcej ...

Franciszek: Duch Święty sprawcą ładu w świecie

2024-05-29 09:23

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Duch Święty sprawia, że świat przechodzi od chaosu do kosmosu, czyli od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego” - powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty rozpoczął nowy cykl katechez na temat „Duch i Oblubienica. Duch Święty prowadzi lud Boży do Jezusa, naszej nadziei”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Wiara

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie...

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary