Reklama

Kościół

Jasna Góra: modlitwa za zamordowanych w Katyniu i tych co zginęli w katastrofie smoleńskiej

Jasna Góra/Facebook

Jak każdego roku, tak i dziś w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasnej Górze podczas Mszy św. za Ojczyznę zanoszone były szczególne modlitwy za dusze śp. pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar tragedii z 10 kwietnia 2010 r, a także za tych, którzy zostali zmordowani w Katyniu. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a wzięli w niej udział m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, oraz Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– 10 kwietnia to ważna dla nas Polaków data, data jednego z najbardziej bolesnych wydarzeń w historii Polski – katastrofy smoleńskiej. 13 lat temu samolot prezydencki wraz z 96 osobami na pokładzie nie wylądował. Wszyscy, którzy zginęli, udawali się na 70. rocznicę mordu katyńskiego. Dzisiaj wspominamy ich a także tych, którzy zginęli w Katyniu. Modlimy się za nich, bo wiemy, że złożyli największą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny, za nich sprawujemy tę Mszę św. – mówił na rozpoczęcie Mszy św. przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślał, że tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 r., są rozdziałem z martyrologium polskim, które nie mogą być zapomniane. – Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Ta śmierć nabiera nowego znaczenia w perspektywie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W wymiarze narodowym stała się ofiarą, z której wyrosła wolność i kształt polskiej wolności, w wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania wierności ideałom – mówił kaznodzieja dodając, że w tym samym duchu miał wygłosić swoje przemówienie 10 kwietnia 2010 r. śp. prezydent Lech Kaczyński. Przytoczył też słowa prezydenckiego przemówienia: „ziemia przykryła ślady zbrodni, kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci, ukrywanie prawdy o Katyniu stało się jedną z fundamentalnych spraw polityki komunistów w powojennej Polsce, było założycielskim kłamstwem PRL-u”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślał, że „stajemy na Eucharystii w Wieczerniku Narodu, aby po raz kolejny wpisać dramat osób z kwietnia 1940 r. oraz tragiczny lot w służbie Ojczyzny z prezydentem Polski, w tajemnicę śmierci Chrystusa na Golgocie, z obecnością Maryi, Jego bolesnej Matki, i wejść wraz ze Zmartwychwstałym w światło nowego życia, bo tylko On obdarza nas prawdziwą wolnością i wiecznym dziedzictwem”.

Reklama

Za poetą abp Depo mówił: „Ojczyzna moja płacze, bo każdy grób trzeba nam zapamiętać w sobie, każdą bolesną datę przez kłamców zdeptaną, każdą bliznę wpisaną w narodowe dzieje, co otwiera po latach niezagojoną ranę. Te rany do Ciebie, Matko Boża Częstochowska ze świętej Rodziny, niosę, bo wybaczam ludobójcom, lecz niech sprawiedliwość będzie zawsze prawem”.

Po Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej dalsza część uroczystości odbyła się przed Epitafium Smoleńskim. To miejsce na dziedzińcu przed kaplicą upamiętniające tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. i zamordowanych przez Sowietów w Lesie Katyńskim w 1940 r.

W monument wpisano m.in. tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli z miejsca tragedii i zastąpili inną, ze zmienionym napisem. Tekst na tej tablicy zawiera m.in. fragment informujący, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.”.

Epitafium jest też wyrazem pamięci o zamordowanych w Katyniu. W tekście epitafium wyryto m.in. takie słowa: „O pamięć umęczonych ojców za nas upomnieć się lecieli. Za nas zginęli na obczyźnie, To myśmy Ich ochraniać mieli. Wyproś u Syna przebaczenie, pomóż sumienia nam ukoić, zabliźnić się smoleńskiej ranie”.

Tu w czasie kolejnych rocznic przedstawiciele rodzin, delegacje parlamentarzystów i władz samorządowych, organizacji społecznych składają zawsze kwiaty. Tak było i dzisiaj.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak, minister Obrony Narodowej, Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jadwiga Wiśniewska europoseł, Lidia Burzyńska poseł RP.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-04-10 17:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Paulin, który pielgrzymuje na Jasną Górę już od ponad 60 lat

Prezentacja grupy 7. na Jasnej Górze

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Prezentacja grupy 7. na Jasnej Górze

- Pielgrzymka to słodki trud - uśmiecha się o. Melchior Królik. Paulin jest związany z Warszawską Pielgrzymką Pieszą na Jasną Górę już od ponad 60 lat. Jak zauważył „złoty jubileusz” chodzenia już dawno za nim, teraz z racji wieku i zdrowia korzysta z samochodu, ale nie wyobraża sobie sierpnia bez warszawskiej pielgrzymki. Zakonnik od lat stara się też ją dokumentować. Dziś o. Melchior udał się do Warszawy, by od jutra zapisać kolejną kartę, nie tylko swoich, dziejów wpisanych w Warszawską Pielgrzymkę Pieszą (WPP). Ta nieprzerwanie odbywa się od 1711 r. a więc teraz po raz 311.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania