Reklama

Kościół

KUL: przyznano nagrody Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

KUL

Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia za rok 2022 zostały przyznane 18 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Laureatami zostali: biskup pomocniczy Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej Jan Sobiło oraz wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. Wyróżnienia przyznaje Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Od ponad roku żyjemy w cieniu wojny w Ukrainie. Nic więc dziwnego, że laureatami Nagrody zostały osoby związane z tym krajem: bp Jan Sobiło od wielu lat posługuje katolikom na Wschodzie, a marszałek Zbigniew Wojciechowski angażuje się w proces pojednania między naszymi narodami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do postawy Polaków wobec uchodźców z Ukrainy nawiązał rozpoczynając uroczystość prorektor KUL ds. administracji i równocześnie przewodniczący Stowarzyszenia ks. prof. Mirosław Sitarz. – Naród polski nie przypominał bolesnej historii, ale stał się ewangelicznym samarytaninem, przyjął potrzebujących pod swój dach i uznał ich za braci – stwierdził, dodając, że jego zdaniem ta postawa zasługuje na pokojową Nagrodę Nobla.

Reklama

Odbierając nagrodę bp Sobiło przypomniał, że każdy naród ma prawo do niepodległości i życia w pokoju. Niestety te podstawowe wartości są lekceważone i często stają się przedmiotem międzynarodowych targów i rozgrywek politycznych, czego przejawem jest także krwawa i brutalna wojna w Ukrainie. – Trudno opisać ogrom cierpień i degradacji dorobku cywilizacyjnego, który obserwuję już od 2014 roku – mówił. Nawiązując do postawy Polski i Polaków wobec wojny stwierdził, że wielokrotnie spotyka się z wyrazami wdzięczności. – Tyle pięknych słów słyszę w Ukrainie wobec Polski, która otworzyła swoje granice, serca, domy.

KUL

Z kolei marszałek Wojciechowski przywołał swoje marzenie, jakim jest pojednanie polsko-ukraińskie, na wzór tego, które stało się udziałem Polaków i Niemców za sprawą patrona nagrody, Prymasa Stefana Wyszyńskiego. – Symbolem tego pojednania powinien stać się św. Jan Paweł II, który wielokrotnie do niego zachęcał i nawoływał – powiedział. Wyraził także wiarę w zwycięstwo Ukrainy, które będzie również zwycięstwem wolnego świata i wartości demokratycznych.

Reklama

Bp Jan Sobiło jest absolwentem Wydziału Teologii KUL oraz lubelskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Bolesława Pylaka. W 1991 r. wyjechał na Ukrainę, gdzie początkowo pracował w diecezji kamieniecko-podolskiej, a następnie charkowsko-zaporowskiej, angażując się w odbudowę i rozwój struktur duszpasterskich na wschodniej Ukrainie. W 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji charkowsko-zaporoskiej, którą tworzy 40 parafii. Na terenie diecezji zamieszkuje ponad 19 mln ludzi, z czego rzymscy katolicy stanowią niecałe pół procent. Działania wojenne toczą się tam już od 2014 r., kiedy to Rosja zajęła m.in. Donieck i Ługańsk. Po ubiegłorocznej agresji na Ukrainę, która objęła wschodnią część diecezji, pozostał wśród wiernych niosąc pomoc duchową i angażując się w organizację pomocy materialnej, którą, również przy wsparciu społeczności akademickiej KUL, zostali objęci nie tylko katolicy. W 2016 bp Sobiło został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Wojciechowski jest politykiem, samorządowcem i działaczem społecznym. W 1987 r. ukończył studia prawnicze na KUL. Dwukrotnie był wiceprezydentem Lublina, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Lublinie, posłem na Sejm RP VI kadencji. W wyborach samorządowych w 2018 został wybrany na radnego sejmiku lubelskiego VI kadencji i powołany na wicemarszałka Województwa Lubelskiego. Był inicjatorem wielu akcji społecznych i charytatywnych (m.in. Pomoc dla Wileńszczyzny, Pomoc dla Powodzian), współtwórcą Fundacji Wczesnego Wykrywania Raka, a także inicjatorem budowy pomników: Marszałka Józefa Piłsudskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, Ofiar Katynia. Przyczynił się do powstania Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie. W 2010 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz Polaków na Wschodzie oraz rozwijanie współpracy między Polską a Ukrainą.

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia jest przyznawana przez towarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od 2017 roku za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z dewizą Deo et Patriae. W gronie jej dotychczasowych laureatów są m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, abp Jan Romeo Pawłowski, marszałek Marek Jurek, prof. Przemysław Czarnek czy prof. Peter Raina.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-18 19:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy rektor KUL: potrzeba wzmocnienia misji Deo et Patriae

Archiwum KUL

Istnieje potrzeba wzmocnienia misji Deo et Patriae. W ramach tego obszaru będą podejmowane różnorodne aktywności zarówno służące wzmacnianiu relacji z Kościołem katolickim w Polsce i na świecie, jak również działania ukierunkowane na kształtowanie nowoczesnych form patriotyzmu – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor-elekt Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Więcej ...

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

2025-07-10 15:01
Białoruś naruszyła przestrzeń powietrzną Litwy

Adobe Stock

Białoruś naruszyła przestrzeń powietrzną Litwy

Najwyżsi rangą przedstawiciele litewskich władz, przewodniczący Sejmu Saulius Skvernelis i premier Gintautas Paluckas, zostali w czwartek ewakuowani do schronów w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej Litwy przez Białoruś. Prezydent Gitanas Nauseda przebywa w czwartek z wizytą w Irlandii.

Więcej ...

Stolica Apostolska o sztucznej inteligencji: szanować godność człowieka

2025-07-10 17:22

Vatican Media

Stolica Apostolska zaapelowała o skoordynowane, globalne zarządzanie sztuczną inteligencją, oparte na poszanowaniu godności człowieka i jego podstawowych wolności. W liście do uczestników szczytu AI for Good Summit 2025 w Genewie Papież Leon XIV ostrzegł przed redukowaniem człowieka w erze rewolucji cyfrowej i podkreślił niezastępowalną rolę ludzkiego rozeznania moralnego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski