Reklama

Kościół

Kalisz: przedstawiciele świata pracy modlili się u św. Józefa

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Delegacje pracodawców, robotników i rzemieślników, m.in. hutników, górników, stoczniowców, kolejarzy, rybaków uczestniczyły dziś w dorocznej modlitwie świata pracy w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. - Każdy pracownik to ręka Chrystusa, która kontynuuje dzieło stworzenia i czyni dobro - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w intencji pracowników i pracodawców. Tegoroczna, 31 już pielgrzymka świata pracy, odbyła się pod hasłem „Św. Józefie uproś nam łaskę miłości, zgody i pokoju”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystości odczytano listy, jakie do uczestników wydarzenia skierowali prezydent i premier.

W homilii bp Bryl zaznaczył, że nie można ulegać pokusie ubóstwiania pracy, ponieważ nie można w niej odnaleźć ostatecznego i nieodwołalnego sensu życia. – Praca ma istotne znaczenie, ale to Bóg, a nie praca jest źródłem i celem człowieka – powiedział kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Akcentował, że jest bardzo ważne, by czas wolny spędzać z rodziną. – Odpoczynek pozwala nabrać do pracy odpowiedniego stosunku. Nie zatopić się w pracy, zauważyć, że obok pracy są inne wartości: wiara, ojczyzna, rodzina. Wszyscy potrzebujemy odpoczynku i świętowania niedzieli – stwierdził biskup kaliski.

Podkreślił, że w swoim przepowiadaniu Jezus uczy ludzi, by nie dali się owładnąć pracą. - Praca nie powinna być powodem utrapienia: zatroskany i zaniepokojony wieloma sprawami człowiek ryzykuje zaniedbanie Boga i Jego sprawiedliwości, których naprawdę potrzebuje – zauważył hierarcha.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup kaliski Damian Bryl zawierzył św. Józefowi pracowników i pracodawców.

Podczas uroczystości sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał, że „Polacy to naród dumny, ambitny i nie obawiający się wyzwań. Mimo obecnego trudnego czasu naznaczonego globalnymi skutkami pandemii, kryzysu ekonomicznego oraz brutalnej napaści Rosji na Ukrainę, wspólny wysiłek polskich pracowników i pracodawców sprawia, że nasz kraj wciąż się rozwija”.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odczytała list od premiera RP Mateusza Morawieckiego. – Fakt, że święto pracy łączycie państwo z liturgicznymi obchodami dnia św. Józefa, robotnika wskazuje, że inspiracji dla etosu własnego zaangażowania zawodowego poszukujecie przede wszystkim w przesłaniu ewangelicznym. Do takiego działania wielokrotnie zachęcał nas wielki Rodak Jan Paweł II. Idąc tropem papieskiego nauczania musimy na nowo uświadomić sobie, że praca nie służy jedynie zaspokojeniu potrzeb bytowych. Ma ona budować ludzką godność, pomagać przy przezwyciężaniu indywidualnych i grupowych egoizmów, a także kreować zdrowe więzi międzyludzkie – napisał w liście premier.

Reklama

Uroczystość zakończyła się pod figurą św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewano Barkę i złożono kwiaty. Tradycyjnie już biskup podzielił się chlebem ze zgromadzonymi na uroczystości.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: duchowieństwo, parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich, miejskich i powiatowych oraz delegacje robotników i pracodawców.

Podziel się:

Oceń:

2023-05-01 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: najstarsza 382. Piesza Pielgrzymka Kaliska na Jasną Górę

Magdalena Pijewska/Niedziela

W tym roku Kaliska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” wyruszy już po raz 382. jako pielgrzymka kaliska i po raz 28. jako pielgrzymka diecezji kaliskiej. Pątnicy pieszo wracają do Kalisza. W obie strony mają do pokonania ok. 320 km.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj