French Open - Świątek awansowała do trzeciej rundy

Iga Świątek

PAP/YOAN VALAT

Iga Świątek

Iga Świątek wygrała z Amerykanką Claire Liu 6:4, 6:0 w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. Polska tenisistka jest najwyżej rozstawiona w imprezie. Jej kolejną rywalką będzie Chinka Xinyu Wang.

Świątek broni tytułu wywalczonego rok temu. Na kortach im. Rolanda Garrosa najlepsza była także w 2020 roku. Na otwarcie tegorocznej edycji wygrała z Hiszpanką Cristiną Bucsą również 6:4, 6:0.

Konfrontacja z Liu była bliźniaczo podobna do meczu 1. rundy. 22-latka z Raszyna znów początkowo popełniała wiele niewymuszonych błędów, a kiedy wreszcie złapała właściwy rytm, to rywalka nie miała wiele do powiedzenia.

W pierwszym secie podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego zanotowała 15 niewymuszonych błędów, natomiast Liu 10. W efekcie po sześciu gemach był remis 3:3. Dokładnie od tego momentu zaczęła się zarysowywać przewaga Polki, która wygrał trzy z czterech kolejnych gemów.

W drugim secie Świątek ścięła liczbę niewymuszonych błędów dokładnie o połowę i to wystarczyło, aby 102. na liście WTA Amerykanka nie była w stanie nawiązać walki. Po godzinie i 29 minutach liderka rankingu cieszyła się z awansu do kolejnej rundy.

"Nie jest łatwo dostosować się do wiatru, kiedy co chwilę grasz z wiatrem, a za moment pod wiatr. Bez wątpienia nie był to łatwy mecz" - powiedziała Świątek w krótkiej rozmowie na korcie.

Polka z Liu grała wcześniej dwa razy i w obu spotkaniach także była górą - w 2019 roku w drugiej rundzie kwalifikacji w Auckland oraz w marcu na otwarcie w Indian Wells.

Mecz 3. rundy z Wang (80. WTA) zaplanowany jest na sobotę. Z cztery miesiące młodszą od siebie zawodniczką Świątek wcześniej nie grała. Wang w czwartek pokonała Szwedkę Rebeccę Peterson 7:6 (7-5), 6:2.

Wynik meczu 2. rundy:

Iga Świątek (Polska, 1) - Claire Liu (USA) 6:4, 6:0. (PAP)

wkp/ co/

2023-06-01 18:13

Turniej WTA w Indian Wells - szybki awans Świątek do 1/16 finału

Iga Świątek

PAP/EPA/RAY ACEVEDO

Iga Świątek

Iga Świątek wygrała z Chorwatką Petrą Martic 6:1, 6:3 i awansowała do trzeciej rundy - 1/16 finału - prestiżowego turnieju tenisowego WTA w kalifornijskim Indian Wells. Kolejną rywalką Polki, która jest rozstawiona z numerem drugim, będzie Rosjanka Weronika Kudermietowa.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27