Reklama

Świat

Jerozolima: historyczne witraże w Sali Wieczernika celem ataku wandala

Family News Service

Po raz kolejny doszło do aktu wandalizmu wobec chrześcijańskiego miejsca w Ziemi Świętej. Tym razem celem stała się Sala Wieczernika na jerozolimskiej Górze Syjon. Izraelskie media poinformowały 18 czerwca, że żydowski mieszkaniec Izraela rzucał kamieniami w zabytkowe witraże i rozbił jeden z nich. Został zatrzymany przez funkcjonariusza sił bezpieczeństwa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około 30-letni podejrzany jest znany policji, po przesłuchaniu przez sąd rejonowy w Jerozolimie został zwolniony pod warunkiem, że przez 30 dni nie będzie się zbliżał do Starego Miasta. Podejrzany nie przyznał się do winy, według izraelskiej gazety „Jerusalem Post” podobno działał pod wpływem alkoholu. Jak dotychczas Kościoły chrześcijańskie w Ziemi Świętej nie zareagowały na ten incydent.

Sala Wieczernika, po łacinie Coenaculum, jest uważana za miejsce, w którym Jezus obchodził Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami w wieczór poprzedzający jego ukrzyżowanie i gdzie, zgodnie z tradycją biblijną, w dniu Pięćdziesiątnicy miało miejsce zstąpienie Ducha Świętego na apostołów. Najstarsze elementy budowlane pochodzą z czasów zniszczonej w późniejszych latach bazyliki Hagia Sion (V wiek). Obecna sala mogła być boczną kaplicą kościoła krzyżowców Sancta Maria in Monte Sion, który również został zniszczony. W 1333 r. zniszczone sanktuarium zostało powierzone franciszkanom. W połowie XVI wieku muzułmanie przekształcili Salę w meczet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W pierwszej wojnie żydowsko-arabskiej w 1948 roku Góra Syjon przypadła Izraelowi. Od tego czasu miejscem tym zarządza izraelskie Ministerstwo Religii i Turystyki. Oficjalnie Wieczernik nie jest ani kościołem, ani synagogą, ani meczetem. Odwiedzający mają nieograniczony dostęp do zwiedzania, natomiast modlitwy są dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach. Miejsce to i znajdujący się poniżej tak zwany Grób Dawida były w przeszłości sceną częstych konfliktów i aktów wandalizmu.

Przedstawiciele Kościoła skarżą się na masowy wzrost wandalizmu i ataków na chrześcijan oraz instytucje chrześcijańskie, zwłaszcza w Jerozolimie. Widzą oni związek między rosnącą przemocą a orientacją nowego rządu Izraela. Obecny rząd jest uważany za najbardziej prawicowy w historii kraju i po raz pierwszy obejmuje również radykalne partie prawicowe.

Od początku roku zbezczeszczono m.in. cmentarz protestancki na Górze Syjon, kościół maronicki w północnym Izraelu i figurę Chrystusa w kościele franciszkańskim przy Via Dolorosa, natomiast ormiański klasztor na Starym Mieście w Jerozolimie został spryskany nienawistnymi graffiti. W ostatnim czasie nasiliły się również ataki na miejscowych chrześcijan i pielgrzymów.

16 czerwca Centrum Studiów Relacji pomiędzy Żydami, Chrześcijanami i Muzułmanami przy Otwartym Uniwersytecie Izraela zorganizowało konferencję poświęconą powtarzającym się atakom opluwania chrześcijan przez Żydów. Wywołało to ostrą krytykę ze strony przedstawicieli polityki i judaizmu. Prelegenci na konferencji podzielali krytykę od dawna wyrażaną przez przedstawicieli Kościoła, że władze izraelskie nie traktują sytuacji wystarczająco poważnie. Co więcej, z i tak już niewielkiej liczby incydentów zgłoszonych policji, większość została zamknięta bez orzeczenia winy.

Podziel się:

Oceń:

2023-06-20 10:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: Boże Ciało w bazylice Zmartwychwstania Pańskiego

Wejście do Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie

ZAKI A. A. ZAAROUR

Wejście do Bazyliki Grobu Bożego w Jerozolimie

Chrześcijanie w Jerozolimie obchodzą uroczystość Bożego Ciała w bazylice Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczystej Mszy św. i procesji eucharystycznej wewnątrz świątyni przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Pożegnanie z „check and balance”?

2025-04-19 10:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Ostatnie lata w polskiej polityce to eksplozja zamiany pojęć. Weźmy choćby tzw. populizm. Zgodnie z definicją (z łac. populus „lud”) jest to zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...