Reklama

Kościół

Kościelne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczną się 13 sierpnia

„Bitwa Warszawska, ks. Ignacy Skorupka” – obraz Leonarda Winterowskiego

Wikipedia

„Bitwa Warszawska, ks. Ignacy Skorupka” – obraz Leonarda Winterowskiego

Kościelne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. rozpoczną się 13 sierpnia pielgrzymką z Ossowa do sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie w intencji jedności Polaków. Główne uroczystości odbędą się 15 sierpnia w katedrze polowej Wojska Polskiego, Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie oraz Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 r. w Radzyminie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bitwa Warszawska 1920 r. została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata przez Edgara Vincenta D'Abernon - brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.

Kościelne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. nazywanej "Cudem nad Wisłą" rozpoczną się w niedzielę, 13 sierpnia pielgrzymką, która o godz. 5.00 wyjdzie spod sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie i pójdzie do sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. Pątnicy będą mieli do pokonania blisko 20 kilometrów. Będą iść w intencji jedności Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W kościele w Radzyminie o godz. 13.00 odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego, bp. Romualda Kamińskiego. Po Liturgii zaplanowana jest procesja fatimska oraz poświęcenie dwóch kapliczek różańcowych.

W intencji poległych 103 lat temu w walkach o stolicę, 13 sierpnia o godz. 18.00, bp Jacek Grzybowski będzie modlił się w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika - poinformowała diecezja warszawsko-praska.

W konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskim Kamionku – świątyni będącej wotum za "Cud nad Wisłą" zaplanowano w niedzielę koncert Orkiestry Sinfonia Viva, pod batutą Tomasza Radziwonowicza, która wykona uwerturę hallerowską, napisaną specjalnie na 150-lecie urodzin gen. Józefa Hallera, który w 1920 r. dowodził Armią Ochotniczą broniącą Warszawy przed nawałą bolszewicką.

Z kolei 14 sierpnia przypada 103. rocznica śmierci kapelana 236. ochotniczego pułku piechoty (Legii Akademickiej), ks. Ignacego Skorupki. Jego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę. W ramach obchodów o północy, spod VIII LO im. Władysława IV w Warszawie wyruszy II Piesza (Nocna) Pielgrzymka "Szlakiem 236. Pułku Piechoty" Warszawa–Ząbki–Ossów. O godz. 6.00 w miejscu śmierci kapelan w Ossowie odbędzie się Msza polowa w intencji polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Reklama

W tym samym miejscu, wieczorem, o godz. 19.15, zaplanowane jest odsłonięcie i poświęcenie przez bp. Kamińskiego kolejnych popiersi w Dolinie 96. Dębów Smoleńskich na terenie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Następnie, godz. 21.00, przy krzyżu ks. Ignacego Skorupki odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców.

Uroczystości centralne - 15 sierpnia - odbędą się w Warszawie, Ossowie i Radzyminie. Mszy św. z udziałem władz państwowych, m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Podziel się cytatem

Reklama

Tego samego dnia w Ossowie uroczystości rozpoczną się o godz. 8.15 - modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki. Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego rozpocznie się o godz. 9.30. Po Liturgii odbędzie się Apel Poległych, a ok. godz. 14.00 - zgodnie z tradycją - na polach Ossowskich zaplanowany jest piknik historyczny.

Reklama

Po południu uroczystości będą toczyły się na Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 r. w Radzyminie. O godz. 17.00 odbędzie się Msza św. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, której będzie przewodniczył bp Jacek Grzybowski. Po Eucharystii odbędzie się Apel Poległych, a poszczególne delegacje złożą wiązanki na mogiłach polskich żołnierzy, którzy 103 lata temu zginęli w walkach na przedpolach stolicy.

17 sierpnia uroczystości rocznicowe odbędą się w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. 103 lata temu w tym miejscu gen. Józef Haller dziękował Bogu za otrzymane łaski i zwycięstwo. Uczynił to przed obrazem Matki Bożej Anielskiej, która od tej chwili zaczęła nazywać Matką Bożą Hallerowską. Obraz ukoronowano w 2000 r.

Ks. Ignacy Skorupka był kapelanem 236. ochotniczego pułku piechoty (Legii Akademickiej), złożonego głównie z gimnazjalistów i studentów. Pełnił też m.in. funkcje notariusza warszawskiej kurii metropolitalnej oraz kapelana Ogniska Rodziny Maryi na Pradze. Na wiadomość o zagrożeniu Warszawy ze strony bolszewików wstąpił ochotniczo do wojska. Uzyskał poparcie ze strony kard. Aleksandra Kakowskiego i późnym wieczorem 13 sierpnia wyruszył z koszar na front – przez Ząbki i Rembertów przedostał się do Ossowa pod Wołominem. 14 sierpnia, w czasie jednego z kontrataków na pozycje wroga, duchowny włączył się do boju i zginął. Jego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za ojczyznę. W wyniku Bitwy Warszawskiej 1920 r. straty strony polskiej wyniosły ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Nie są natomiast dokładnie znane straty zadane Sowietom. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo w walkach lub zostało ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-08-11 07:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patriotycznie w Lubinie

Wchodzących do Parku Leśnego wita wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej

Ks. Piotr Nowosielski

Wchodzących do Parku Leśnego wita wystawa poświęcona Bitwie Warszawskiej

Obchodzona 15 sierpnia, 100. rocznica Cudu nad Wisłą, stała się inspiracją do zorganizowania i przeżycia „Nocy Muzeów”.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?