Reklama

Świat

Biskupi przeciw planom przymusowych sterylizacji

B. Wójcik

Stanowczy sprzeciw wobec rządowych zamiarów sterylizacji wielkiej liczby kobiet jako sposobu poprawy sytuacji gospodarczej wyrazili biskupi katoliccy Papui Nowej Gwinei. W liście otwartym do rządzących zwrócili uwagę, że nie jest to odpowiednia droga do rozwiązywania bieżących problemów kraju, podobnie jak aborcja czy inne sposoby sztucznego zmniejszania przyrostu naturalnego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie swego dokumentu hierarchowie tego wyspiarskiego państwa w Oceanii podkreślili dobre stosunki łączące tamtejszy Kościół katolicki z rządem. Przypomnieli następnie, że najważniejszą posługą Kościoła jest ewangelizacja, czyli głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie. „Papua Nowa Gwinea, która w swej konstytucji potwierdza, że jest krajem chrześcijańskim, usłyszała i przyjęła to orędzie wiary” i mając to na uwadze „Kościół katolicki uznaje swą odpowiedzialność za mówienie o tym w sposób otwarty, zachęcanie, ale i upominanie w sprawach dotyczących dobrobytu materialnego i duchowego naszego społeczeństwa” – stwierdza list otwarty.

Zwraca też uwagę rządowi, że nie jest jeszcze za późno, aby się wycofał z niekonsultowanej publicznie i błędnej z moralnego punktu widzenia decyzji o utrzymaniu kary śmierci. Hierarchowie skrytykowali również rządy swego kraju i Australii za ośrodek na wyspie Manus, w którym więzi się „niewinne osoby szukające wolności i lepszego życia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ale są także inne "nowe i groźne tendencje" napisali biskupi, wymieniając próby zalegalizowania aborcji w kraju, którego „mieszkańcy zawsze byli otwarci na nowe życie i dzieci urodzone w rodzinach”. Na przywódców politycznych wywierane są naciski w kraju i za granicą, aby dokonali innego wyboru. „Jeśli jednak pewnego dnia rząd postanowi, że zabicie dziecka nienarodzonego jest czymś dobrym dla kraju, czy przyniesie to błogosławieństwo Boże dla naszego narodu?” – zapytali biskupi. Zapewnili, że modlą się, aby politycy nigdy nie ulegli tej pokusie w imię korzyści politycznych i gospodarczych.

Zaznaczyli, że innym wielkim zatroskaniem Kościoła jest nasilająca się ideologia polityczna, łącząca rozwój z kontrolą ludności. Autorzy listu przyznają, że Papua Nowa Gwinea rzeczywiście przeżywa obecnie gwałtowne pogorszenie warunków życia, upadek systemu oświatowego i opieki zdrowotnej, wzrost bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży itd. Niestety jednak, zamiast szukać twórczych sposobów rozwiązania tych problemów, rząd zdaje się wybierać strategię, sugerującą, iż winę za nie ponosi wzrost liczby mieszkańców i w ten sposób otwiera drzwi przed organizacjami proponującymi jako rozwiązanie sterylizację kobiet. Na szeroką skalę wstrzykuje się im implanty hormonalne, nie biorąc przy tym pod uwagę skutków ubocznych, emocjonalnych i społecznych u młodych dziewcząt, kobiet i całego społeczeństwa – ostrzegają biskupi.

Reklama

Wezwali rząd do opamiętania i zmiany podejścia. Przypomnieli, że kraj ma wielkie bogactwa naturalne, a mieszkający w nim ludzie bardzo różnią się między sobą pod względem kulturalnym i swej energii. Dlatego należy położyć kres korupcji, która wzbogaca nielicznych i zubaża wielu, powstrzymać niszczenie środowiska naturalnego w imię interesów, mających niewiele wspólnego z dobrem wspólnym.

Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie bogactw naturalnych i naturalnego wzrostu ludności – uważają hierarchowie. Zapewnili, że Kościół katolicki - i zapewne też inne wyznania chrześcijańskie - chce nadal współpracować z rządem, aby wspólnie podejmować wyzwania stojące przed krajem.

Podziel się:

Oceń:

2014-05-16 20:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wzrasta liczba katolików na świecie

Na świecie jest ponad 1 mld 300 mln katolików. Największy przyrost odnotowano w Afryce, a największy spadek na kontynencie europejskim. Dane te pochodzą z najnowszego Rocznika Statystycznego Kościoła (Annuarium Statisticum Ecclesiae 2018).

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj