Reklama

Watykan

Rzym: kardynałowie: Pietro Parolin i Kurt Koch spotkali się z biskupami Synodu UKGK

Monika Książek

W drugim dniu sesji roboczych Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Rzymie, odbyły się spotkania z kardynałami: Pietro Parolinem, Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej oraz kardynałem Kurtem Kochem, prefektem Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W swoim przemówieniu do biskupów kard. Parolin ogłosił utworzenie Stałej Międzydykasterialnej Grupy Roboczej ds. Europy Wschodniej, inicjatywy arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika UKGK.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swoim przemówieniu do ojców synodalnych kardynał Parolin pochwalił pracę UKGK i potwierdził, że Stolica Apostolska podziela cierpienia narodu ukraińskiego i wspiera różne międzynarodowe inicjatywy mające na celu pomoc Ukrainie.

Kardynał przypomniał tysiącletnią historię stosunków między Kijowem a Rzymem, które nie zostały przerwane nawet po schizmie w 1054 roku, i pochwalił fakt, że UKGK uważa związek z następcą apostoła Piotra za "wymiar konstytutywny".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, oceniając prace poprzedniej sesji Synodu, która odbyła się w lipcu ubiegłego roku w Przemyślu, podkreślił: "Nie ograniczyliście się do teoretycznych rozważań teologicznych, ale zanurzyliście się w konkrety, szukając nowych dróg bliskości i duszpasterskiego wsparcia dla wiernych i całego narodu ukraińskiego, niezależnie od wyznania, aby uleczyć jego rany. Zastanawialiście się nad fundamentalnym pytaniem: "Jak być Kościołem?" w tak dramatycznych okolicznościach i wyraziliście przekonanie, że tylko "Kościół, który jest blisko ludzkiego cierpienia i bólu, jest żywy i nigdy nie stanie się muzeum".

Kard. Parolin wspomniał również o ojcach redemptorystach z Berdiańska, o. Iwanie Lewickim i o. Bohdanie Helecie, którzy zostali aresztowani przez władze okupacyjne w listopadzie 2022 roku. Podkreślił, że "Stolica Apostolska podziela troskę o ich los i nie zaniedbuje żadnej okazji, aby uzyskać informacje na ich temat i dążyć do ich uwolnienia".

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę na "duszpasterską troskę o ukraińskich żołnierzy, którzy bronią swojej ojczyzny". "Wspieraliście ich duchowo swoimi modlitwami i uczyliście ich, że broniąc suwerenności i wolności swojego terytorium narodowego, Ukraińcy muszą również strzec swoich serc, aby nie ulegać nienawiści, która może uczynić ich łatwym łupem w obliczu tak wielu okrucieństw" – powiedział.

Kard. Parolin zapewnił biskupów UKGK o wsparciu Stolicy Apostolskiej, w szczególności ze strony Ojca Świętego Franciszka, "o czym świadczą jego publiczne apele, List do narodu ukraińskiego z 24 listopada 2022 r. oraz inicjatywa Papież dla Ukrainy".

Reklama

Kardynał wskazał w szczególności na wysiłki Sekretariatu Stanu, "który wraz z Ojcem Świętym jest zainteresowany wymianą więźniów, repatriacją ukraińskich dzieci z Rosji (kwestia, którą zajęła się misja kard. Matteo Zuppiego, specjalnego wysłannika papieża, podczas jego wizyt w Kijowie i Moskwie), umową eksportową pszenicy oraz humanitarnymi aspektami planu pokojowego zaproponowanego przez władze ukraińskie".

Z kolei w swoim przemówieniu kard. Koch podkreślił, że jest pod wrażeniem "sposobu, w jaki biskupi i kapłani UKGK prowadzą wiernych i wzmacniają ich nadzieję w wierze", wspominając w szczególności "oświadczenia i zachęcające przesłania" abp Szewczuka.

Szef Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan opowiedział biskupom Synodu UKGK o aktualnym stanie dialogu ekumenicznego i stwierdził, że wojna na Ukrainie wyrządziła poważne szkody dialogowi ekumenicznemu. "Konsekwencje tej wojny są nadal nieprzewidywalne i potrzeba czasu, aby rany na ciele i duszy wielu ludzi się zagoiły" – zaznaczył kard. Koch i wyraził solidarność z ukraińskimi biskupami i nadzieję na "sprawiedliwy pokój na Ukrainie".

Podziel się:

Oceń:

2023-09-06 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

6 lipca papieska Msza za imigrantów

Grzegorz Gałązka

W najbliższy piątek, 6 lipca, o godz. 11.00, Ojciec Święty Franciszek odprawi Mszę św. w intencji migrantów przy ołtarzu katedry w Bazylice św. Piotra. Wydarzenie to zbiega się z piątą rocznicą wizyty papieża Franciszka na Lampedusie (8 lipca 2013 r.).

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06
Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...