Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: cmentarz żydowski i Dom Modlitwy Zagajskiego tematem spaceru edukacyjnego

Monika Książek

Spacer po kieleckim cmentarzu żydowskim oraz zwiedzanie Domu Modlitwy Herszla Zagajskiego to dwa wydarzenia, które proponuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, jako formę upowszechniania wiedzy o żydowskich Kielcach, już w najbliższą niedzielę 5 listopada.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Swoją wiedzą i pasją podzielą się Krzysztof Myśliński oraz Piotr Świerczyński - zapowiada Andrzej Białek, prezes stowarzyszenia.

Spacer po cmentarzu żydowskim w niedzielę 5 listopada rozpocznie się o godz. 13.00, przed bramą cmentarza żydowskiego w Kielcach (przy al. Na Stadion).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cmentarz żydowski w Kielcach jest miejscem o bogatej historii i dużym znaczeniu kulturowym, które, jak przekonują organizatorzy, „warto poznać i docenić”. Podczas spaceru zainteresowani dowiedzą się o historii kieleckiej społeczności żydowskiej, o znaczeniu cmentarza w kulturze żydowskiej oraz o ważnych postaciach związanych z tym miejscem. To okazja, by poznać historię miasta Kielce i jej wielokulturowy charakter.

Reklama

Zwiedzanie domu modlitwy Herszla Zagajskiego z Krzysztofem Myślińskim rozpocznie się o godz. 14.30, przed domem modlitwy przy ul. Dzikiej.

Dom modlitwy Herszla Zagajskiego, mieszczący się pierwotnie przy ul. Słowackiego 3 w Kielcach, stanowi ważny element dziedzictwa kulturalnego miasta. Został wzniesiony w 1922 r. z inicjatywy Herszla Zagajskiego, jednego z najważniejszych przedsiębiorców w historii Kielc.

Ten zabytkowy budynek jest jedynym zachowanym domem modlitwy w Kielcach i ma powierzchnię 54 metrów kwadratowych. Może pomieścić jednocześnie 80 osób. Miejsce to zostało odtworzone w skali 1:1 i przeniesione na ul. Dziką, w pobliżu cmentarza żydowskiego. Na jego ścianach znajdują się zachowane fragmenty oryginalnych, cennych polichromii, które zostały starannie odrestaurowane. Pozostałe malowidła zostały wiernie odtworzone.

Budynek, wzniesiony przy ul. Słowackiego przez wiele lat niszczał, a podczas odbudowy zachowano tylko najmniej zniszczone, niezagrzybione elementy. Na posadzce i przy wejściu na babiniec wykorzystano część oryginalnych cegieł. Balustrada i stalowe podpory z końca XIX wieku, na których opiera się babiniec, zostały przeniesione z ul. Słowackiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-02 17:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Obchody upamiętniające likwidację getta

Artur Kamiński

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dzieci ocalałych z getta oraz instytucji kulturalnych, kościołów oraz organizacji pozarządowych.

Więcej ...

Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2024-05-08 10:36

PAP/Radek Pietruszka

Złożyłem wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofili; uzasadnienie wniosku opatrzyłem klauzulą „zastrzeżone” - poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Więcej ...

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku