Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Pielęgnują tradycje górnicze

Wałbrzyscy górnicy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Wałbrzyscy górnicy

Górnicy wiedzą, że wiara była i jest tym elementem, który pozwalał pokonać lęk przed zagrożeniami w kopalni – mówił bp Marek Mendyk podczas uroczystości Barbórkowych w Wałbrzychu celebrującym bogatą historię górniczą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wałbrzych, znany ze swoich zasobów węgla kamiennego, od wieków był centrum górniczym. Rozwój przemysłu wydobywczego w tym regionie datuje się od średniowiecza, a szczyt prosperity przypadał na XIX i XX wiek. W tym czasie miasto przekształciło się w ważny ośrodek przemysłowy. - Mimo, iż wałbrzyskie kopalnie zostały dawno zamknięte, to brać górnicza czyni wszystko, aby pamiętać o trudzie ich niebezpiecznej pracy w kopalniach, o tradycjach górniczych, które na wałbrzyskiej ziemi przez całe lata były kultywowane – mówił 4 grudnia biskup świdnicki, który przewodniczył uroczystej Eucharystii w centralnej świątyni Wałbrzycha.

ks. Mirosław Benedyk

W wałbrzyskiej kolegiacie

– Górnicy – przy swoich licznych zaletach i słabościach – zawsze odznaczali się wiarą. Z wiarą powierzali siebie i swoją trudną pracę św. Barbarze. To nie przypadek, że zjeżdżającym na dół towarzyszyło pozdrowienie, które górnicy zachowują jako swoisty kod genetyczny. Myślę o pozdrowieniu: "Szczęść Boże!". Górnicy wiedzą, że wiara była i jest tym elementem, który pozwalał pokonać lęk przed zagrożeniami w kopalni. Dzisiaj nikogo nie trzeba przekonywać, jak trudna i niebezpieczna jest, a przed laty było to jeszcze bardziej widoczne, praca w kopalni. Wierzyli, że chroni i broni przed złem św. Barbara, patronka dobrej śmierci – podkreślił w homilii bp Mendyk, porównując postawę górników do biblijnego setnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mirosław Benedyk

Bp Mendyk zwrócił uwagę na to, jak ważne jest zachowanie pamięci o historii i kulturze górniczej. – Z uznaniem przyjęliśmy informację, że w 2022 roku Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu – została jednym z Najlepszych Produktów Turystycznych Polski. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej to wyjątkowy projekt wyłaniający najlepsze produkty turystyczne oraz rekomendujący je turystom z kraju i z zagranicy. Jest stałym elementem promocji atrakcyjnej turystycznie Polski. W doskonale zachowanym kompleksie poprzemysłowym zawiera się wiedza o historii i kulturze górnictwa węglowego na Dolnym Śląsku. W strukturach Starej Kopalni działa m.in. Muzeum Przemysłu i Techniki, gdzie można poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach. W zbiorach muzeum znajdują się maszyny górnicze oraz ich elementy, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich – zauważył biskup diecezjalny.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Wałbrzych. Miejska Barbórka 2023

Homileta wyraził wdzięczność za trud i mobilizację górników, podkreślając ich siłę i zrozumienie sytuacji. Porównał ich działania do pracy karetki pogotowia, która przychodzi na ratunek w kryzysowych momentach. Bp Mendyk podkreślił również potrzebę stałego wsparcia dla górników oraz ich rodzin, szczególnie tych, którzy ucierpieli w wyniku katastrof górniczych. Homilia zakończyła się apelem pasterza diecezji o jedność i solidarność w obliczu wyzwań, z którymi mierzy się Polska.

ks. Mirosław Benedyk

Tegorocznej Barbórce oprócz wspólnej modlitwy towarzyszyły parady i marsze górnicze. Uroczystości i przemówienia, podkreślające znaczenie górnictwa dla regionu. Wystawy i pokazy dotyczące historii górnictwa. Koncerty i występy artystyczne celebrujące lokalną kulturę. Tradycyjnie do Wałbrzycha na Barbórkę przybyli zaprzyjaźnieni górnicy z niemieckiego Freiberga.

ks. Mirosław Benedyk

ks. Mirosław Benedyk

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-12-04 20:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Zaśpiewali i zagrali dla chorej koleżanki

Zebranych powitał ks. Sebastian Makuch

Ryszard Wyszyński

Zebranych powitał ks. Sebastian Makuch

Uczniowie i kadra pedagogiczna Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu wzruszyli lokalną społeczność charytatywnym koncertem, potwierdzając, jak cenna jest miłość do drugiego człowieka.

Więcej ...

Urodziny Szarbela - dialog w cieniu cedrów

Adobe Stock

8 maja 1828 r. w Bika Kafra w Libanie, urodził się Szarbel Makhlouf, właściwie Jusuf Antun Machluf − duchowny maronicki, mnich i pustelnik, święty Kościoła katolickiego.

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...