Reklama

Kościół

Kard. Nycz: różnorodność religijna może być wzorem dla pluralizmu, jaki cechuje życie społeczne

PAP/Leszek Szymański

Różnorodność religijna może być wzorem "dla pluralizmu, jaki cechuje i musi cechować życie społeczne i polityczne" - mówił kard. Kazimierz Nycz w przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania noworocznego Prezydenta RP Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w Pałacu Prezydenckim. Publikujemy treść przemowy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szanowny Panie Prezydencie, Pani Prezydentowo.

Cieszę się, że na mnie wypadło w tym roku słowo pozdrowienia i życzeń w czasie spotkania noworocznego, w imieniu wszystkich przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i religii istniejących w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przychodzimy do Pana Prezydenta, jak do domu i serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Do domu, który Pan Prezydent tworzy nie tylko dla mieszkańców i pracowników urzędu. Do domu otwartego dla wszystkich, którzy są powierzeni pieczy Urzędu Prezydenckiego, Polaków i gości z innych narodów i kontynentów mieszkających w Polsce. To niewątpliwie trudne zadanie, bo w domu każdy chce być przyjęty i czuć się, jak u siebie. Przychodzimy w tygodniu ekumenicznym, poprzedzonym dniem judaizmu, a kończonym dniem islamu.

Od ponad 100 lat Kościoły, szczególnie w tym czasie, modlą się o jedność, rozmawiają i współpracują, mimo różnic w doktrynie, wierze i historii. Potrafimy to robić. Jako tacy, niestety jeszcze podzieleni, przychodzimy do Pana Prezydenta, oferując jako wierzący w Boga, gotowość do budowania naszej Ojczyzny-Polski w naszej różnorodności na miarę odpowiedzialności, jaką chcemy mieć jako ludzie wierzący. W imię autonomii i współpracy Kościołów, religii i państwa, nie jako sugerujący rozwiązania, ale jako uczestnicy tego wspólnego bycia dla dobra.

Może ta różnorodność ekumeniczna jest jakimś wzorem dla tego pluralizmu, jaki cechuje i musi cechować życie społeczne i polityczne. Wiemy, że trudnych spraw i problemów nie brakuje. We współczesnym świecie, Europie. Wojny i niepokoje, zaledwie za wschodnią granicą, czy w Palestynie.

W Polsce tego zamętu też jest sporo. Od tych niepokojów nie są także wolne same Kościoły i religie. Wybaw nas od wszelkiego zamętu - modlą się katolicy. To jest nasze pierwsze życzenie na Nowy Rok dla Pana Prezydenta, dla Pani Prezydentowej, dla wszystkich pracowników tego domu: abyśmy byli wolni od zamętu. Abyśmy, każdy na miarę swojego powołania, funkcji - potrafili zwyciężać te niepokoje i zamęty. Aby ten cały Nowy Rok 2024 - ważny dla Polski i świata - mobilizował wszystkich do większej troski o człowieka, o rodzinę, o Polskę, na miarę wyzwań, jakie nas czekają.

Podziel się cytatem

Reklama

Panu Prezydentowi, Małżonce i wszystkim domownikom - pokoju, spokoju i satysfakcji z wypełnianego urzędu.

Jeszcze raz dziękujemy.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2024-01-23 16:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: Wychodźmy ku tym, których w kościele już nie ma!

Kard. Kazimierz Nycz

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

- W Warszawie sprawdza się hasło nowej ewangelizacji, że nie można się zadowolić tymi, którzy są w kościele, ale należy wciąż wychodzić ku tym, których już nie ma - mówi KAI kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Kardynał, prezentując specyfikę stolicy, przyznaje, że religijność jest tu niższa, ale za to jest "świadomy i pogłębiony Kościół, tworzony przez aktywnych świeckich, wiec jest na czym budować".

Więcej ...

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania