Reklama

Kościół

Bp Milewski: Bóg wybrał Ulmów, żeby pokazali, jak żyć Ewangelią

flickr.com/episkopatnews

W diecezji płockiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. - Pan Bóg wybrał Ulmów. Oni pokazali, jak żyć Ewangelią, jak w chwili próby pójść śladami Jezusa - powiedział bp Mirosław Milewski w Rypinie. Parafia pw. Świętej Trójcy była pierwszą na diecezjalnej mapie peregrynacji pt. „Otoczmy troską życie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że wspólnota parafialna przyjęła materialną cząstkę należącą do „najsłynniejszej rodziny w Polsce” - błogosławionej rodziny Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu.

- Prosta, chłopska rodzina z Podkarpacia zdolna była na heroizm, na który stać tylko wyjątkowych ludzi. Niczym miłosierni Samarytanie zaryzykowali życie swoje i najbliższych, by ocalić ludzi potrzebujących ratunku - podkreślił duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Milewski opowiedział o tragicznych okolicznościach śmierci całej ośmioosobowej rodziny, w tym Wiktorii w stanie błogosławionym, a także ukrywających się u nich Żydów, co nastąpiło z rąk Niemców 24 marca 1944 r. Po wojnie zostali pochowani na cmentarzu w Markowej. W 1995 r. otrzymali medal „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Kaznodzieja wskazał, że dla rodziny Józefa i Wiktorii życie ludzkie było święte od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, a tej prawdy zawsze broni Kościół. - Pan Bóg wybrał Ulmów. Spośród wielu rodzin to właśnie im wyznaczył zadanie, by pokazali, jak budować rodzinę, jakimi żyć wartościami, jak żyć Ewangelią, by w chwili próby pójść po śladach Jezusa. Stają się dla nas w tych czasach niezwykłym przykładem, jak być prawdziwym i dojrzałym chrześcijaninem - mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej.

W kościele parafii pw. Świętej Trójcy w Rypinie wierni przyjęli błogosławieństwo relikwiami bł. Rodziny Ulmów. Został też przygotowany program słowno-muzyczny o Błogosławionych.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. 10 września br. w Markowej odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Podziel się:

Oceń:

+9 -1
2024-02-25 19:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Codzienność promienna dobrocią

>We wspomnieniach rodziny czy sąsiadów słudzy Boży Rodzina Ulmów emanowała dobrocią

Więcej ...

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

2025-05-06 15:02

Vatican Media

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Więcej ...

Gwardia Szwajcarska chroni uczestników konklawe

2025-05-07 13:19

Włodzimierz Rędzioch

Papież nie żyje, ale jego siły ochronne wciąż mają wiele, a nawet więcej do zrobienia: teraz chronią 133 kardynałów, elektorów nowego papieża.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...