Reklama

Niedziela Łódzka

80. rocznica erygowania parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi

Święto wspólnoty parafialnej

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Henryk Tomczyk

Msza św. zgromadziła parafian i gości

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy erygowania łódzkiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela odbyły się w niedzielę 7 października w świątyni parafialnej przy al. Włókniarzy 187. Mszę św. w intencji wspólnoty parafialnej sprawował abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, w asyście proboszcza ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza i ks. prał. Jarosława Patera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyłych gości, wśród których byli kapłani, przedstawiciele władz, dyrektorzy szkół i przedszkoli, delegacje z innych parafii, poczty sztandarowe oraz parafianie, powitał ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz. Wyrażając pragnienie, by uroczystości jubileuszowe umocniły rodzinę parafialną w wyznawanej wierze i w podążaniu za Chrystusem, jedynym Zbawicielem świata, prosił abp. Marka Jędraszewskiego o sprawowanie Mszy św. w intencji parafian i pozostałych uczestników liturgii. Święte obrzędy wzbogacił śpiew zespołu „Zawierzenie” ze wspólnoty modlitewnej działającej przy parafii Najświętszego Zbawiciela, a także chóru parafialnego.

Chrystus naszym bratem

- Dzisiejsza Eucharystia jest pełnym pokory i radości przyznaniem się do Chrystusa, naszego brata w człowieczeństwie. Jest też błaganiem o to, by również tutaj, w tej części Łodzi, jak najwięcej ludzi uznało, że Jezus Chrystus Najświętszy Zbawiciel jest Panem ku chwale Boga Ojca - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że nie można świętować uroczystości jubileuszowej, nie mówiąc o tych, którzy w jakiejś mierze stali się kamieniami węgielnymi tej utworzonej 80. lat temu wspólnoty parafialnej - pierwszym proboszczu ks. Stanisławie Wilku i jego wikariuszu: ks. Edmundzie Kozaneckim. Uwięzieni w 1941 r. podzielili los tysięcy polskich kapłanów w obozach koncentracyjnych, a zwłaszcza w Dachau. Tam doświadczyli na sobie, co znaczy iść za Chrystusem, dźwigając swój krzyż i swoim życiem do końca oddawać Bogu chwałę.
Do tamtych tragicznych lat trzeba dodać także zmagania o miejsce Boga w czasach powojennych. To były wielkie zmagania o to, aby móc zawsze oddawać cześć Najświętszemu Zbawicielowi. Mówimy o przeszłości, ale musimy mieć na uwadze również czasy współczesne, w których rodzi się kultura, która zaprzecza całej swojej tradycji, odrzucając istnienie samej prawdy. Odrzucenie prawdy sprawia, że podważa się instytucje, dzięki którym żyje i rozwija się człowiek. Czy można myśleć z optymizmem o przyszłości naszego kraju, kiedy coraz bardziej nagłaśniane są koncepcje uderzające w samą istotę instytucji małżeństwa i rodziny? To wszystko się neguje, ośmiesza jako stare, wsteczne, konserwatywne, niemodne. Mówi się, że obrona podstawowych praw istoty ludzkiej jest przejawem homofobii czy wręcz nienawiści do człowieka. Podważa się cały świat wartości. Gdzie zatem pozostaje podstawa do tego, by móc z miłością i ufnością spojrzeć na Chrystusa Najświętszego Zbawiciela, który nam w wierze przewodzi i prowadzi nas do domu Ojca bogatego w miłosierdzie? Czy można ulegając tym modnym prądom współczesnej kultury mieć odwagę, by nazwać Chrystusa swoim bratem? - pytał abp Marek Jędraszewski.
Przed udzieleniem błogosławieństwa pasterskiego Metropolita łódzki odmówił specjalną modlitwę jubileuszową. Eucharystię zwieńczył hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”, odśpiewanym przez całe zgromadzenie.
Na zakończenie można powiedzieć, że spełniło się pragnienie proboszcza ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza, aby obchody jubileuszowe obfitowały w dary duchowe, ale także w radość, którą przynosi udział we wspólnych spotkaniach, festynach, koncertach. Wielka w tym zasługa Komitetu Obchodów Jubileuszu Parafii, który koordynował wszystkie działania związane z organizacją obchodów jubileuszowych. Komitet został powołany przez ks. kan. Grzegorza Klimkiewicza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rok Jubileuszowy

Warto przypomnieć, że uroczystej inauguracji Roku Jubileuszowego, która miała miejsce 6 stycznia br., przewodniczył bp Adam Lepa. Podczas Mszy św. modlono się, aby obchody jubileuszowe przyniosły liczne i trwałe owoce. Oby owoce te były na tyle widoczne, by skłoniły osoby oddalone od parafii i kościoła do powrotu, do aktywnego włączenia się w życie parafialne. Podczas celebracji drugiej stacji Roku Jubileuszowego (19 II 2012 r.) bp Ireneusz Pękalski poświęcił gruntownie odrestaurowaną zabytkową monstrancję. Prace renowacyjne, dzięki którym monstrancja odzyskała swoje pierwotne walory estetyczne i użytkowe, przeprowadzili konserwatorzy dzieł sztuki Anna i Tomasz Ostaszewscy. W obchody jubileuszowe wpisał się także festyn parafialny. W sobotę 2 czerwca na boisku przy ul. Perla oraz w Szkole Podstawowej nr 91 odbyły się zawody sportowe dla dzieci i młodzieży. Natomiast w niedzielę 3 czerwca na placu przylegającym do kościoła parafianie i goście oglądali występy artystyczne, uczestniczyli w grach i zabawach, mogli też skosztować potraw z grilla. Zakończenie Roku Jubileuszowego nastąpi podczas odpustu parafialnego, który przypadnie w Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada.

Z KART HISTORII PARAFII

Parafię pw. Najświętszego Zbawiciela w Łodzi erygował bp Wincenty Tymieniecki - 17 września 1932 r. Już 25 września 1932 r. bp Tymieniecki poświęcił kościół parafialny, wzniesiony z drewna modrzewiowego (kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił bp Kazimierz Tomczak - 27 września 1931 r). Później zbudowano zakrystię, a następnie murowaną plebanię. W nowo wybudowanej świątyni koncentrowało się życie religijne mieszkańców Kozin, Starej i Nowej Mani, Osiedla im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Zdrowia oraz Górnego i Dolnego Brusa. Wspólnota parafialna liczyła wówczas około dziesięciu tysięcy osób. Pierwszym proboszczem nowo ustanowionej parafii został mianowany ks. Stanisław Wilk, który w czasie II wojny światowej zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. W obozie tym uśmiercono także wikariusza parafii ks. Edmunda Kozaneckiego. Niemieccy okupanci zamknęli kościół, a wielu parafian wywieźli do Rzeszy na roboty przymusowe. Po zakończeniu wojny funkcję proboszcza objął ks. Franciszek Jeliński. Pod jego duszpasterską pieczą następowało odrodzenie życia religijnego w parafii. W latach 1966 -88 proboszczem był ks. Edwin Grochowski, a następnie ks. prał. Bolesław Kowalczyk. Od 5 lipca 2007 r. obowiązki proboszcza pełni ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na ten Krzyż czekaliśmy z wielkim utęsknieniem

Rzeszów, parafia pw. św. Jana Pawła II. Adoracja krzyża. Przy krzyżu bp Jan Wątroba i proboszcz ks. Rafał Przędzik

Joanna Drozdowska

Rzeszów, parafia pw. św. Jana Pawła II. Adoracja krzyża. Przy krzyżu bp Jan Wątroba i proboszcz ks. Rafał Przędzik

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: pewność zbawienia skarbem Ewangelii

2024-05-12 07:25
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jednym z największych skarbów Ewangelii jest nadzieja, a nawet pewność zbawienia - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego 12 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto